PLAN PUTOVANJA
1. dan (28.april 2025.) BEOGRAD – ISTANBUL - NEVŠEHIR.
Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 13.30 sati. Let za Istanbul u (TK 1080) u 15.50 sati. Sletanje na aerodrom u 18.45 sati. Let za Nevšehir (TK 2090) u 20.20 sati. Sletanje u 21.45 sati.Transfer i smeštaj u hotel. Noćenje.
2. dan (29.april 2025.) NEVŠEHIR.
Doručak. Kapadokija je antička regija u centralnoj Anadoliji, današnjoj Turskoj. U doba Herodota, Kapadočani su zauzimali svu zemlju od Masiva Taurus do Crnog mora. Kapadokija se u geografskom pogledu na jugu graniči sa Masivom Taurus, na istoku sa Eufratom, na severu sa Crnim morem, a na zapadu sa velikim slanim jezerima u unutrašnjosti Anadolije.Najranije se naziv Kapadokija pominje u VI. veku pne. U ranom hrišćanstvu, stara kapadokijska metropola Mazaka pod novim imenom Kesarija (Ćesarija) bila je važno episkopsko središte. Ukupno, Kapadokija je bilo neobično važna zemlja za ranu istoriju hrišćanstva. Sve do 1071. Kapadokija je bila deo Vizantije. Više od 3000 crkava, svedoče o pravoslavnom i grčkom karakteru prošlosti Kapadokije. Postoje mnoge legende o Kapadokiji, i to ne čudi, jer sam izgled ove regije asocira na nešto fantastično. Turisti oduševljeno govore o pejzažima koji liče na površinu Meseca ili planinama na Marsu. Praktično sve na ovom mestu izgleda čarobno a zapravo je cela dolina umetničko delo prirode koja vremenom stvara neverovatne oblike uz pomoć kiše, vetrova i stena. Smeštaj u hotel. Večera. Noćenje.
3. dan (30.april 2025.) KAPADOKIJA / Goreme - Pašabag - Urgup - Zelve - Kajmakli/.
Doručak. Polazak na celodnevni obilazak Kapadokije. Jedna od turističkih atrakcija regije je Goreme. Ta se dolina naziva muzejem na otvorenom i prepuna je crkava smeštenim u stenama. Crkve zajedno sa stambenim prostorima predstavljaju jedan izuzetno atraktivan kompleks. U nizu malih dolina u okolini ističe se dolina Pašabag, gde stene podsećaju na pečurke a neki stubovi su i 15 metara visine. Još jedna od znamenitosti ove regije su podzemni gradovi Kapadokije. Do danas su arheolozi pronašli više od stotinu gradova skrivenih pod zemljom. U tim naseobinama stanovnici su se sakrivali tokom napada neprijatelja i mogli su u njima boraviti nekoliko meseci. U mnogim od njih uklesane su ne samo prostorije za stanovanje, nego i pomoćne prostorije sa prostorima za konje. Postoje rezervisana mesta za vinarije i škole. Tadašnji stanovnici su učinili sve da ne promene svoj uobičajeni način života čak i u vreme neprijateljske pretnje. Najpopularniji podzemni gradovi su: Derinkuyu, Kayseri, Kaymakli. Muzej na otvorenom Zelve. Ovo je područje Kapadokije koje nije toliko popularno kao ostala, ali ništa manje lepo. Ovde vlada poseban doživljaj netaknute prirode i prekrasan mir. Turistima se nudi neverovatna vožnja na konjima u tri živopisne doline. Urgup je vrlo zanimljiv grad. Tu se nalazi vinarija Turasan,a posetilac se može popeti do vidikovca., na izlazu iz grada turiste privlače Uc Guzeller – ili kako ih još nazivaju Tri lepotice, to su zapravo tri prirodna dimnjaka, nastali su kada su reke koje su se spuštale stranama dolina i jaki vetrovi skinuli površinske slojeve mekanih vulkanskih stena dajući jedinstveni oblik ovom predelu Povratak u hotel. Večera. Noćenje.
4. dan (1.maj 2025.) KAPADOKIJA / Učhisar - Avanos - Ortahisar/.
Doručak. Polazak na obilazak Kapadokije. Učhisar se nalazi na najvišoj tački u Kapadokiji. Sa vrha Učhisar zamka se pruža prelep pogled na Kapadokiju, sa prekrasnim vidikovcem, Uchisar stari grad koji se primeti već po dolasku u Goreme. On je ujedno i najviša tačka ovog područja pa se sa vrha pruža prekrasan pogled na Goreme. Do vrha ima oko 100m, jedan deo kroz unutrašnjost stene, a višlji deo sa spoljne strane. Sa druge strane grada se nalazi mala, atraktivna dolina Uchisar. Avanos,je mesto poznato po grncarstvu, jos iz doba Hetita , kroz koje protice Kizilirmak, Crvena reka. Obale reke su niske sa uredjenim šetalištem i restoranima. Ovo mesto se potpuno razlikuje od ostalih u Kapadokiji, nema čudesnih kamenih formacija. Ipak je zanimljivo za kraće zadrzavanje i posetu neke radionice grnčara u starom delu duž kaldrmisanih ulica. Nebo prepuno šarenih balona je fotografija koja prva asocira na Kapadokiju, I ovo je atrakcija koja pruža jedinstven doživljaj uživanja u remek delima prirode. Među najinteresantnijim su Ortahisar – čije ime znači „zamak u sredini“, poznat je po kamenim kućama, uskim ulicama, prelepim crkvama, kao i po zamku u steni po kome je grad i dobio naziv. Povratak u hotel. Večera. Noćenje.
5. dan (2.maj 2025.) KAPADOKIJA - ISTANBUL.
Doručak. Slobodno vreme ili organozovanje fakultativnog izleta let balonom. Letovi balonima u Kapadokiji su započeli 1991. godine, a danas je registrovano više od 200 balona. Sto balona sme poleteti pre izlaska sunca, a sat vremena posle još 50 njih. Leti se čitave godine, ali zbog lošeg vremena letovi mogu biti otkazani u određeno doba godine. Na samo nekoliko minuta vožnje od Goreme nalaze se prekrasna mala mesta, svako od njih ima svoj stari grad koji je obično prvo što posetilac primeti i svaki od njih se može posetiti, usponom do vrha. Transfer na aerodrom. Let za Istanbul u (TK 2007) u 15.35 sati. Sletanje na aerodrom U Istanbul u 17.10 sati. Agatha Christie jedna je od mnogobrojnih pisaca koje je Istanbul inspirisao za njene romane, a ovaj senzacionalni grad ostavlja sličan utisak daha misterioznosti i sjaja na svakoga ko se jednom nađe u njemu. Francuski pisac i političar iz 19. veka Alfons de Lamartin bio je neizlečivi zaljubljenik u jedini grad na svetu koji se prostire na dva kontinenta. I u tome nije bio usamljen. Prestonica Vizantije i Otomanske imperije, izgrađena na sedam brežuljaka, a koja spaja Evropu sa Azijom i Bosforskim moreuzom, Mramorno sa Crnim morem, večna je inspiracija umetnika, hodočasnika, pustolova... Zajedno sa svojim osvajačima i carevima, menjao je imena. Vizantion, Avgust Antion, Drugi Rim, Konstantinopolj, zatim Carigrad, pa Istanbul. Transfer do hotela. Noćenje.
6. dan (3.maj 2025.) ISTANBUL.
Doručak. Razgledanje autobusom jedinog grada na svetu koji se nalazi na obalama dva kontinenta i koji čuva neprocenjive vrednosti tri carstva, čija je prestonica bio. On je jedinstvena veza između Istoka i Zapada i njihove prošlosti, ali Istanbul nije samo čuvar prošlosti već živ i moderan grad. Danas je to najveći, ali ne i glavni grad Turske, čije se mnoge znamenitosti nalaze na listi UNESKO-ve svetske baštine. Pod njegovim večnim nebom, na kome se ocrtavaju kupole i minareti, vlada stalni žamor i pokret mase, buka vozila duž vijugavih sokaka popločanih kaldrmom, zvuci brodskih sirena trajekata koji saobraćaju između obala Evrope i Azije, uzvici uličnih prodavaca u luci, pozivi vlasnika malih radnji na bazaru uvek prisutnim mušterijama. Valensov viadukt, Zlatni rog, most Galata, rezidencijalni kvart Bejoglu, Trg Taksim, prelazak Bosforskog moreuza preko mosta Fatih Sultan Mehmed, džamija Mehmed paše Sokolovića, palata Topkapi, brdo Čamlidža... Slobodno vreme ili fakultativno krstarenje Bosforom i poseta patrijaršiji. Zahvaljujući caru Konstantinu, koji je Konstantinopolj učinio prestonicom Istočnog rimskog carstva, Vaseljenska Patrijaršija je stekla izuzetnu crkvenu i političku važnost. Sedište patrijaršije je u Crkvi Sv. Đorđa koja je nekoliko puta paljena, rušena, uništavana, a glavna vrata su zapečaćena, jer je na dovratku u 19. veku bio obešen patrijarh. Crkva se nalazi u grčkom naselju Fener, nedaleko od zaliva Zlatni rog. Iako je originalna crkva imala velelepnu kupolu, u rekonstrukciji crkve u 18. i 19. veku ona nije obnovljena, pa crkva nije natkrivena „svetim lukom“. Unutrašnjost crkve je bogato ukrašena, sa zlatnim ikonostasom koji prikazuje detalje iz Hristovog i života drugih svetaca i hrišćanskih mučenika. Najznačajnija relikvija u crkvi je stub crne boje, za koji se veruje da je stub za koji je bio privezan i na kom je šiban Isus Hrist pre raspeća na Golgoti i da ga je u Konstantinopolj donela Konstantinova majka, carica Jelena. Krstarenje Bosforom će pružiti magičan kontrast između prošlosti i sadašnjosti kao i nezaboravan pogled na dva kontinenta u trajanju od sat i po, koje otkriva prizore života najbogatijih Turaka čije vile krase obale moreuza, pogled na carske palate, tvrđave, mostove i romantična mestašca bosforskog prolaza. Transfer i smeštaj u hotel. Noćenje.
7. dan (4.maj 2025.) ISTANBUL.
Doručak. Slobodno vreme ili fakultativni poludnevni obilazak istorijskog dela grada pešice: Antički hipodrom - centar gradskih zbivanja u rimsko doba inspirisan cirkusom Maksimusom u Rimu, na kojem su se nekada održavale trke konja, a danas je to plato u obliku piste i Teodosijev obelisk. Plava Džamija - Prvi pogled na nju će vas zbuniti ako budete očekivali objekat u boji koja se nalazi u imenu, ali je zapravo plava samo unutrašnjost. Prepoznatljiva je po tome što jedina ima šest minareta, a nazivaju je "božjim delom u ljudskom ruhu". Ispred nje su uvek dugi redovi posetilaca, baš kao i ispred Aja Sofije, Svete Sofije ili Crkve svete mudrosti. Rimski car Justinijan je u 6. veku naredio da se podigne crkva kakve nije bilo od doba Adama i kakve nikad više neće biti. Tako je i bilo. A onda ju je, 1453. godine, padom Vizantije Mehmed Drugi pretvorio u džamiju tako što su umesto krsta stavljeni polumesec i zvezda, zvona i oltar su uklonjeni, freske i mozaici prefarbani, a minareti joj dali pravo islamsko lice. Osnivač moderne turske države Mustafa Kemal Ataturk, čija se slika ili bista nalaze na gotovo svakom koraku u ovoj državi, preimenovao ju je 1934. godine u muzej, u kojem još "živi" nekolicina fresaka i mozaika - kao dokaz da je ovo bilo najveće hrišćansko svetilište. Aja Sofija - koja se nalazi na jednom od 7 istanbulskih brežuljaka, preko puta Plave Džamije, najveća je znamenitost Istanbula. Najveća atrakcija Istanbula je crkva Svete mudrosti Aja Sofija, sagrađena davne 537. godine. Skoro čitav vek Aja Sofija je bila najčuvenija crkva u celom hrišćanstvu. U 15. veku ju je sultan Mehmed II pretvorio u džamiju, a tek u vreme Kemala Ataturka prestala je da bude džamija, ali joj nije vraćen status crkve, pa je ona danas muzej. Top kapi palata - je bila dvor turskih sultana od osvajanja Carigrada 1453. godine pa sve do početka XIX veka. Palata topovske kapije je nastala po naredbi Mehmeda Drugog Osvajača u 15. veku, na bedemima drevnog Konstantinopolja, tamo gde se Bosfor spaja sa Mramornim morem. Bile su to zvanično odaje turskih sultana, a zapravo čitav jedan grad u koji se ulazilo na troja vrata. Carska vode do nekadašnje uprave, kada prođete kroz druga uzdahnućete na dijamante, smaragde i zlato, sav plen i poklone vladara koji su ukrašavali palatu. Treća su poznata kao ulaz u sultanov raj ili vrata čednosti, iza kojih se čuvao harem - možda najmisterioznije mesto, carstvo spletki i intriga, simbol sultanije Hurem. Kapali čaršija - pravi mali grad sa svojim avenijama, ulicama, prolazima, kapijama i raskrsnicama. Osnovao ga je Mehmed II Fatih 1461. godine da bi omogućio trgovcima bezbedno mesto na kome u miru mogu prodavati svoju robu. Najstariji i najveći zatvoren bazar na svetu koji je ispunjen jakim orijentalnim mirisima i nudi izazov za sva čula. Kroz ceo kvart Lalei nalaze se izlozi prepuni zlatnog i srebrnog nakita, tezge sa orijentalnim začinima i persijskim tepisima, prodavnice sa posudama od kovanog bakra. Noćenje.
8. dan (5.maj 2025.) ISTANBUL – BEOGRAD.
Doručak (Sobe treba napustiti do 10 sati). Slobodno vreme za individualno razgledanje grada do transfera na aerodrom. Let za Beograd u (TK 1083) u 18.45 sati. Sletanje u Beograd u 19.40 sati.