PLAN PUTOVANJA
1. dan (11.april 2025) BEOGRAD – NAPULJ - SALERNO.
Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 10.15 sati. Let za Napulj (JU 440) u 12.40 sati. Sletanje na aerodrom u Napulju u 14.10 sati. Nastavak puta za Salerno. Razgledanje Salerna, drugi po veličini i značaju grad pokrajine Kampanije u južnom delu države i glavni grad istoimenog Okruga Salerno. Grad je poznat po veoma starom evropskom univerzitetu, Medicinskoj školi u Salernu, koja je predstavljala značajan izvor medicinskih znanja još u srednjem veku. Neposredno zapadno od grada počinje Amalfi obala, deo priobalne zone izuzetnih prirodnim i kulturnih vrednosti sa nizom malih veoma slikovitih naselja sa izuzetno bogatom prošlošću (Amalfi, Pozitano). Područje oko Salerna nastanjeno je još od praistorijskih vremena. Prvi izvesni znaci ljudskog prisustva datiraju iz IX. i VI. veka p.n.e. To naselje je predstavljalo luku za trgovinu Etruraca sa grčkim kolonijama. Salerno je od 1860. godine postao deo novoosnovane Italije. U septembru 1943. godine u Salerno su se iskrcali saveznici. Od februara do jula 1944. godine kratkotrajna italijanska vlada Pjetra Badolja imala je sedište u Salernu. Grad ima očuvano staro gradsko jezgro sa brojnim vrednim građevinama. Međutim, zapadna okolina Salerna, Amalfitska obala, pod zaštitom UNESKOa, je mnogo poznatija i turistički posećenija. Katedrala posvećena Sv. Mateji, u romanskom stilu iz XI. Veka, Crkva svetog Benedikta je deo manastira iz VII. – IX.. veka. Nakon saracenskoga razaranja 884. ponovo je izgrađena, Crkva Svetog Đorđa je najpoznatija barokna crkva u Salernu zbog jako značajnih freski iz XVII. veka. Povezana je sa jednim od najstarijih manastira iz IX. veka, Areči zamak je veliki zamak koji nadzire grad sa 300 m visokog brda. Langobard Areči II ga je proširio na već postojećoj rimsko-vizantijskoj konstrukciji, Terasena zamak je izgradio Robert Gviskar od 1076—1086.GODINE. Ostali su samo mali ostaci nakon potresa iz 1275, Palata Davosa iz XVII. Veka. Smeštaj u hotel u okolini Salerna. Noćenje.
2. dan (12.april 2025.) SALERNO /AMALFI OBALA - AMALFI, POSITANO/.
Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili izlet brodom za Amalfi obalu. Pripijena uz oštre litice planine Latari koje naglo zaranjaju preko 200 m u tirkizno plave boje Tirenskog mora pruža se božanstvena Amalfi obala. Oštri stenoviti grebeni seku obalu formirajući bezbroj malih, naizgled divljih i neprijateljskih, prelepih zaliva. Mnoštvo tajnovitih uvala i pećina kriju se praktično posle svake krivine. Iza svake stene pruža se novi pogled na stara ribarska sela, na Tirensko more, čak i na krovove razbacanih kuća, hotela i restorena. Popularna je letnja destinacija, a gradići u ovom delu priobalja su pravi turistički dragulji. Pozitano je gradić čiji prizor oduzima dah dolazećim posetiocima. Žive boje na fasadama kuća, svetlucavo mirno more, šljunkovita plaža, kupola crkve Santa Maria Assunta i brojna strma stepeništa koja međusobno povezuju kuće… Mesto je izuzetno popularna turistička destinacija sa više plaža. Amalfi je poznat kao centar Amalfijske obale koja je 1997. uvrštena na UNESCO-vu listu mesta svetske baštine u Evropi kao mesto neobične prirodne lepote i skladne urbanizacije koja je započela još u srednjem veku. Zahvaljujući odličnoj strateškoj poziciji, Amalfi je prvo postao politički i ekonomski važan Vizantiji. U IX veku, zahvaljujući jačanju pomorske flote, postaje moćan trgovački grad, a zatim u X i XI veku nezavisna republika. O njegovoj važnosti govori činjenica da se u monumentalnoj gradskoj katedrali iz XI veka nalaze mošti svetog apostola, brata svetog Petra. Za turiste je otvoren i nekadašnji arsenal, u kome su se pravili, popravljali i čuvali ratni brodovi. Povratak u hotel. Noćenje.
3. dan (13.april 2025.) SALERNO /NAPULJ - POMPEJA/.
Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili poludnevni fakultativni izlet autobusom za Pompeju, najpoznatiji grad koga je progutala lava iz Vezuva. Iskopavanja na ovom lokalitetu započela su u XVIII veku, a danas je vidljiv veći deo antičkog grada. Vulkanska erupcija je ustvari sačuvala Pompeju gotovo netaknutu, pa ona pruža najbolji primer kako je nekada izgledao rimski grad i život u njemu. Istraživače su šokirali primeri erotske umetnosti, koji se danas čuvaju u Arheološkom muzeju u Napulju. Tu se nalaze i hramovi, forumi, pozorišta, kupatila i privatne kuće. Pompeja je zaista sjajna za upoznavanje sa davnom prošlošću Kalabrije, ali i Italije uopšte. Polazak autobusom za Napulj, grad smešten u južnom delu Italije, i glavni je grad pokrajine Kampanija. Osnovan je oko VII veka pre nove ere od strane grčkih kolonista. Nosio je ime Nea Polis, što u prevodu znači „ Novi grad “. Danas je Napulj popularna turistička destinacija na mapi Italije, sa brojnim znamenitostima. Kraljevski dvor je jedna od četiri rezidencije u kojima je boravila dinastija Burbona, tokom njihove vladavine Napuljskom kraljevinom. Zapadna strana dvora ispunjena je statuama napuljskih vladara. Novi Zamak (Kastel Nuovo) je nezaobilazna atrakcija, i jedan od simbola Napulja. Njegova gradnja započela je 1279. godine, a završena je za tri godine. U više navrata dvorac je obnavljan i dograđivan, a danas se nalazi na UNESCO – voj listi svetske baštine. Odlikuje ga pravougaoni oblik, kao i ugaoni bastion. Unutar zamka se održavaju brojne gradske manifestacije. Arheološki muzej je jedan od najvažnijih arheoloških muzeja u Evropi. Poseduje brojne antičke predmete nađene tokom iskopavanja nestalog grada Pompeje. Napulj je i grad pice. Najveća greška bi bila doći u ovaj grad a ne probati najčuveniji italijanski specijalitet. Razgledanje grada. Povratak u hotel. Noćenje.
4. dan (14.april 2025.) SALERNO - BARI.
Doručak. Pulja regija Italije sa velikim brojem izvanrednih plaža, koje se protežu uglavnom na poluostrvu Salento. Posebno se ističe letovalište Marina di Andrano u provinciji Leče sa plažama koje podsećaju na Karibe. Obalom se nižu mala ribarska naselja Margerita di Savoja, Porto Čezareo, Ostuni, Galjano del Kapo i Santa Čezaria Terme u kome se nalazi izvorište sumporne vode. Morska obala se u ovom delu smatra za jednu od najlepših u Italiji sa mnoštvom atraktivnih pećina u kojima su kolonije sunđera i crvenih korala. Regija je ime dobila po drevnom narodu Apulima, koji su naseljavali ovo područje pre starog Rima. Pulja je i jedna od važnih vinskih regija Italije sa više vrhunskih vinarija. Glavni grad regije Pulja je Bari, grad bogate istorije koga nazivaju i kulturna prestonica južne Italije. Bari je podeljen na stari deo sa mnogobrojnim istoriskim spomenicima, prepun crkava među kojima se ističu katedrala svetog Sabina kao i bazilika svetog Đorđa. Veoma atraktivna je i crkva svetog Nikole gde se nalaze i mošti svetitelja koji je bio uvažavan od strane vernika svih veroispovesti. Sa tvrđavom svetog Antonija kao i muzejem savremene umetnosti stari deo Barija predstavlja jednu od najlepših destinacija juga Italije. Novi deo grada obiluje trgovima, restoranima i prodavnicama. Razgledanje grada. Smeštaj u hotel u okolini Barija. Noćenje.
5. dan (15.april 2025.) BARI /MATERA - ALBEROBELO/.
Doručak. Slobodan dan ili celodnevni fakultativni izlet autobusom za Materu i Alberobelo. Matera atraktivan, veoma neobičan gradić uklesan u krečnjačke stene, medju podzemnim pećinama i lavirintima, čineći jedan od najlepših pejzaža južne Italije, koji je kao takav stekao svetsku popularnost kao turistička destinacija.. Nalazi se na UNESCO-voj listi kulturne baštine. Nastao je na obroncima klisure kroz koju i danas protiče potok. Većina stanovnika je 1950. godine preseljena u Novu Materu ali neki stanovnici su ipak ostali da žive u kućama svojih predaka. Pored Katedrale, u gradu postoji crkva Svetog Ivana Krstitelja, dvorac Lanfranči, Muzej seljačke kulture i bezbroj drugih crkava, mahom pećinskih. Razgledanje grada. Alberobelo jedinstveni gradić na svetu koji je zbog svoje originalnosti i atraktivnosti 1996. godine uvršten u kulturnu baštinu Unesco. Kućice stare više od 400 godina svojim izgledom privlače mnogobrojne turiste a kupastim krovovima najviče podsećaju na kape patuljaka. Naziv im je „truli“ i izgrađene su od kamena postavljenog na četvrtaste osnove i prekrivene su konusnim krovom. Ovo čini celinu od oko hiljadu kućica kao iz bajke od kojih su mnoge istorijska zdanja. Razgledanje grada. Povratak u hotel. Noćenje.
6. dan (16.april 2025.) BARI /OSTUNI - LEČE/.
Doručak. Slobodan dan ili celodnevni fakultativni izlet autobusom za Ostuni i Leče. Odlazak za Ostuni, La Città Bianca, je slikoviti, srednjevekovni grad koji se proteže preko tri brda na severu Brindizi, u Apulja regiji Italije. Grad duguje svoj nadimak svojoj uobičajeno beloj arhitekturi i belim uličicama. Ovo je, definitivno, jedan od najlepših gradova u južnoj Italiji, pravi i šarmantni primer mediteranske arhitekture. Bele zgrade koje blistaju na suncu juga, oživljavaju kolori zelenih i plavih drvenih vrata, kao i crveno cveće u žardinjerama koje se može videti kroz čitav grad. Najmonumentalnije građevine su Katedrala Ostuni i biskupska palata, zajedno s brojnim građevinama lokalnih plemićkih porodica. Glavna ulica u Ostuni puna je prodavnica i suvenirnica koje prodaju čuveno lokalno maslinovo ulje i Salentino sandale, ali je najbolji način da se doživi grad šetnja uskim, sporednim ulicama koje će vas osvojiti svojom neobičnom lepotom. Najviša tačka grada je katedrala, sagrađena u XV. veku, u stilu kasne gotike, što je za ovu regiju veoma retko, jer je većina crkava u stilu romantizma ili baroka. Na vrhu se nalazi veličanstveni prozor sa Hristom u sredini, okružen sa 24 fino izrezbarena stuba koji predstavljaju sate. Grad Ostuni je, zapravo, niz stepenika, malih ulica, lukova.. Duh srednjeg veka oseća se u svakom uglu grada, sa prelepim pogledom na more. Odlazak za Leče, grad u južnoj regiji Apulije u Italiji. Grad koji je u unutrašnjosti, ali samo desetak kilometara od najbližih plaža, beli grad, barokni grad, grad sa fasadama kao od čipke, sa predivnim trgovima, divnim radnjama i mnostvom lokala, karakterističnim za svaki univerzitetski grad. Poznat je po baroknim zgradama. Na središnjem trgu Piaca del Duomo, se nalazi Katedrala Lecce koja ima dvostruku fasadu i zvonik. Katedrala je izvorno sagrađena 1144. godine, a obnovljena je u XVII. veku od strane arhitekta Giuseppea Zimbala u ukrasnom baroknom stilu koji je sada karakteristika grada. Za razliku od trga Piaca Sant Oronzo koji je prepun kafića i trgovina, Piaca del Duomo ima intimniji osećaj i okružen je ukrašenim zgradama, uključujući biskupsku rezidenciju. Bazilika Santa Croce, takođe dizajnirana od strane Zimbala, poznata po skulpturama i prozoru s ružama. Razgledanje grada. Povratak u hotel. Noćenje.
7. dan (17.april 2025.) BARI - BEOGRAD.
Doručak (lanč paket). Transfer na aerodrom. Let za Beograd (JU 491) u 09.35 sati. Sletanje na aerodrom u Beograd u 11.10 sati.