TRADICIJA OD 1923
OPŠTI USLOVI
MOGUĆNOSTI PLAĆANJA
INFORMACIJE O DRŽAVAMA
Azija
Izrael Japan Jordan Kina Malezija Singapur Tajland Vijetnam
Evropa
Francuska Grčka Italija Nemačka Portugalija Rusija Španija Švajcarska Turska Velika Britanija S. Makedonija Crna Gora
Severna Amerika
Sjedinjene Američke Države
evropa-avionom
evropa-autobusom
interkontinentalna
AVIONSKE KARTE
ŽELEZNIČKE KARTE
AUTOBUSKE KARTE
PLAN PUTOVANJA

1. dan (7.maj 2025.) BEOGRAD – MADRID.

Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 03.25 sati. Let za Madrid (JU 570) u 06.25 sati. Sletanje na aerodrom u Madridu u 09.45 sati. Polazak autobusom za Madrid grad čija Istorija započinje sredinom devetog veka, kada je na mestu gde se danas nalazi kraljevska palata podignuto utvrđenje od strane Mavara. Od četrnaestog veka Madrid postaje jedan od centara Španije, a njegov pravi uspon započinje sredinom šesnaestog veka. Tada on postaje i glavni grad Kraljevine, i taj status se gotovo nikada nije menjao. Od devetnaestog veka Madrid je postao središte brojnih previranja u Španiji, počevši od Napoleonovih ratova, pa sve do građanskog rata koji se širio celom Španijom. Danas je Madrid jedan od najrazvijenijih gradova sveta. Razgledanje grada autobusom. Vožnja glavnim ulicama jedne od najlepših evropskih prestonica, prekrasnim avenijama del Prado, de la Kasteljana i Gran Via, kraj predivnih trgova, veličanstvenih zdanja i najpoznatijih spomenika: Španski trg, trg Orijente, Puerta del Sol, trg sa fontanom Sibeles, prostrani park Retiro bogato ukrašen skulpturama i drugo. Transfer do hotela. Smeštaj u hotel. Slobodno popodne. Noćenje.

2. dan (8.maj 2025.) MADRID /TOLEDO/.

Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili poludnevni fakultativni izlet za Toledo. Toledo je grad sa bogatim kulturnim nasleđem, zbog čega se delovi ovog grada od 1986. godine nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine. Prostor na kome se nalazi Toledo bio je naseljen još u predrimskom periodu. Prema legendi, grad su osnovali jevrejski kolonisti. Od 1516. godine Toledo postaje glavni grad cele Španije, i taj status je imao do 1561., kada se sedište države seli u Madrid, nakon toga značaj ovog grada počinje da opada. Danas se Toledo ponosi brojnim kulturno – istorijskim znamenitostima, zbog kojih ga svake godine posećuje veliki broj turista iz celog sveta. Katedrala je jedan od simbola grada Toleda. Sagrađena je na temeljima džamije, a njena gradnja trajala je od 1227. do 1493. godine. Odlikuje je mavarski i španski renesansni stil gradnje. Unutrašnjost crkve je naročito bogato ukrašena. Najčuvenije delo u katedrali je Dvanaest apostola od poznatog slikara El Greka. Gradska kuća nalazi se preko puta katedrale. Ovo je predivno zdanje je projektovao poznati arhitekta Juan Herrera, a njena gradnja započela je 1575. godine. Zbog dugog perioda gradnje, Gradsku kuću odlikuje nekoliko arhitektonskih stilova. Crkva Svetog Tome je izgrađena u XIV veku i poznata je po najčuvenijem El Grekovom delu „Pogreb grofa od Orgaza“ iz 1586. godine. Format slike iznosi 460 cm x 360 cm, i smatra se za jedno od najvećih umetničkih dela Španije. Alcazar je kamena tvrđava i palata smeštena na najvišoj tački Toleda. Na ovom mestu se u trećem veku nalazila rimska palata. Gradnju Alcazara naredio je Karlo V, a radovi su počeli 1545. Tvrđava je građena u renesansnom stilu, a nikada nije služila za ono za šta je podignuta. Pošto je prestonica preseljena u Madrid, Alcazar je služio kao palata kraljica udovica, zatvor, kasarna, radionica, i Akaedmija španske pešadije. Tokom građanskog rata Alcazar je 70 dana trpeo opsadu od strane republikanaca, i tada je bio u većoj meri uništen. Obnovljen je 1940. godine, a danas se u njemu nalazi Vojni muzej. Muzej El Greka nalazi se u jevrejskoj četvrti pored Villena palate, u kojoj je poznati slikar živeo. U njemu se nalaze neka od najpoznatijih dela El Greka. Most Alcantara je jedan od mostova koji prelaze preko reke Tajo. Izgrađen je još u rimsko doba, ali je teško oštećen u X. veku. Poseduje dve kule za odbranu, kao i barokni slavoluk iz 1721. godine. Most je 1921. godine proglašen za nacionalni spomenik. Most San Martin se nalazi u zapadnom delu grada, a izgrađen je sredinom XIV veka. Most ima pet šiljatih lukova koji se naslanjaju na stubove, a tu su i dve kule na krajevima mosta. Proglašen je za nacionalni spomenik 1921. godine, i sjajno je mesto za upoznavanje sa dugom istorijom grada. Toledo obiluje i drugim kulturno – istorijskim znamenitostima koje je nemoguće nabrojati. Međutim, ovo je i grad dobre hrane i pića, ali i sjajne zabave. Panoramsko razgledanje grada pešice.Povratak u hotel. Nočenje.

3. dan (9.maj 2025.) MADRID - AVIL - SALAMANKA.

Doručak. Odlazak za Avil, grad koji se nalazi severozapadno od Madrida i koji predstavlja najbolje srednjevekovno nasleđe u Španiji. Predrimsko naselje na tom mestu postalo je deo rimske Luzitanije i bilo je poznato kao Abula, ili Avela, pre nego što je palo oko 714. godine u ruke Mavara. Za hrišćane ga je ponovno zauzeo Alfonso VI 1085.godine. Izrazito poznat po svojim srednjevekovnim zidinama, grad se ponekad naziva i Gradom kamenja i svetaca, a tvrdi se da je jedan od gradova s najvećim brojem romaničkih i gotičkih crkava po glavi stanovnika u Španiji. Zidine Avila u poligonalnom obliku se protežu 2.500 metara, izgrađene su u XII. veku i obuhvatale su celu antičku Avilu (stari grad je 1985. godine proglašen UNESCO-vom svetskom baštinom). Istorijske znamenitosti uključuju gotičku katedralu od sivog granita čija je gradnja započeta oko 1091. godine a dovršena od XIII.–XV. veka. Katedrala je izvorno bila utvrđena i naslanja se na gradske zidine. Veruje se da je to prva španska gotička katedrala.; samostan Santo Tomas u kome se nalaze grobovi Tomasa de Torquemade, koji je bio prvi veliki inkvizitor Španije, i Don Huana, jedinog sina Ferdinanda i Isabelle; romaničku baziliku San Vicente; i samostan Encarnacion, sagrađen na mestu kuće mistične svete Terezije, rodom iz Avile. Sveta Teresa de Jesus, je drugi simbol grada čija je prisutnost svuda po gradu, od kipova u njenu čast do imena najpoznatijeg Ávilinog slatkiša. Nastavak putovanja za Salamanku jedan od najlepših renesansnih gradova u Evropi. Salamanka je poznata po monumentalnim znamenitostima i univerzitetu (osnovanom 1218.) koji je najstariji u Španiji i peti po starosti u svetu. Stari grad je 1988. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske kulturne baštine u Evropi. Zahvaljujući renesansnim građevinama od lokalnog viljamajor peščanika, Salamanku su prozvali "Zlatni grad" Glavne znamenitosti grada su; Glavni trg (Plaza Mayor) , središnji gradski trg koji je dizajnirao Andrés García de Quiñones početkom 18. veka. Izvorno je korišćen kao arena za borbe sa bikovima, a danas kao muzička pozornica. Uz trg se nalazi Središnja gradska pijaca, katedrala iz 12. veka, najstariji univerzitet u Evropi koje je u Salamanki osnovao kralj Kastilje i Leóna Alfons IX 1218. godine, renesansna palata „Palacio de Monterrey”, iz 1539. god. Smeštaj u hotel. Noćenje.

4. dan (10.maj 2025.) SALAMANKA - LEON – SANTJAGO DE KOMPOSTELA.

Doručak. Razgledanje Salamanke, jedan od najlepših renesansnih gradova u Evropi. Salamanka je poznata po monumentalnim znamenitostima i univerzitetu (osnovanom 1218.) koji je najstariji u Španiji i peti po starosti u svetu. Stari grad je 1988. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske kulturne baštine u Evropi. Zahvaljujući renesansnim građevinama od lokalnog viljamajor peščanika, Salamanku su prozvali "Zlatni grad" Glavne znamenitosti grada su; Glavni trg (Plaza Mayor) , središnji gradski trg koji je dizajnirao Andrés García de Quiñones početkom 18. veka. Izvorno je korišćen kao arena za borbe sa bikovima, a danas kao muzička pozornica. Uz trg se nalazi Središnja gradska pijaca, katedrala iz 12. veka, najstariji univerzitet u Evropi koje je u Salamanki osnovao kralj Kastilje i Leóna Alfons IX 1218. godine, renesansna palata „Palacio de Monterrey”, iz 1539. god. Odlazak za Leon grad na severozapadu Španije, glavni grad istoimene pokrajine Leon u oblasti Kastilja i Leon. Bio je glavni grad kraljevine Leon. Grad obiluje istoriskim građevinama koje su i turističke atrakcije kao što su: bazilika San Isidoro u romanskom stilu je stara crkva i fakultetski koledž, kraljevski panteon-prekriven zadivljujućim šarenim freskama, orijentalni i biblijski muzej i biblioteku. Poznati arhitekt Antoni Gaudí nije samo prijektovao zgrade u Barseloni, nego i u severnoj Španiji. Jedna od njih je Leonova Casa Botines. Izgrađena je između 1891. i 1892. godine, po narudžbini Simona Fernándeza i Mariana Andres Gonzalez, predstavnika Hispano-kolonijalne banke u Barseloni. Spolja izgleda kao srednjovjekovna tvrđava, ali je inspirisana Leonovom gotičkom katedralom. Palata Guzamanes nalazi se uz Casa Botines i velika je renesansna građevina koja je sedište pokrajinske vlade Leona. Izgrađena je u XVI veku, po projektima arhitekte Rodriga Gil de Hontanona po naredbi bogate porodice Guzman, jedne od najuticajnijih u to vreme. Leonova katedrala, katedrala Santa María de Regla de Leon, je gotička katedrala u francuskom stilu, sagrađena na mestu kraljevske palate kralja Ordona II koji se time zahvalio bogu pošto je porazio Mavare. Ima zapanjujuće pročelje, ukrašeno velikim prozorskim otvorom i mnoštvom šarenih vitraža. U starom gradu su ostali sačuvani delovi srednjevekovnih gradskih zidina kao i ostaci iz Rimskog doba. Nastavak puta za Santjago de Kompostela. Smeštaj u hotel. Noćenje.

5. dan (11.maj 2025.) SANTJAGO DE KOMPOSTELA.

Doručak. Razgledanje glavnog grada španske autonomne pokrajine Galicija. Nalazi se na severozapadu Španije, u provinciji Korunja. UNESKO je 1985. godine proglasio Stari grad Santijaga de Kompostele svetskom kulturnom baštinom. Godine 2000. bio je Svetski grad kulture. Takođe je i važna destinacija hrišćanskog hodočašća, pored Jerusalima i Rima. Od vrednih istorijskih spomenika, Santijago ima jedan od najstarijih univerziteta u Evropi i svetu - Univerzitet Santijago de Kompostela - osnovan pre oko 500 godina, i katedralu posvećenu apostolu Jakovu Starijem. Izgradnja katedrale započeta je 1075. godine u vreme vladavine Alfonsa VI, a sponzorisao je biskup Diego Peláez. Rad se odvijao pod vodstvom majstora Estebana na ostatcima starih crkava izgrađenih u odanosti svecu. Portico La Gloria je glavni ulaz, a stvorio ga je majstor Mateo 1188. godine. Na njemu se nalazi 200 likova koji se odnose na Apokalipsu, a figura apostola Sv. Jakova pozdravlja hodocasnike. Fasada katedrale delo je Fernanda de Casas y Novoa i smatra se jednim od najviših izraza španskog baroka. Glavni oltar je takođe u baroknom stilu, a ispod njega nalazi se kripta apostola Svetog Jakova. Bonaval je popularni park u Santiago de Composteli. Bonaval se nalazi na starom groblju dominikanskog samostana. Uz hotel Bonaval naći ćete dva najbolja muzeja u Santiagu: CGAC (Galicijski centar za savremenu umetnost) u modernoj zgradi i Muzej galicijskog naroda (Museo do Pobo Galego) u bivšem samostanu. Stari grad sa uskim granitnim ulicama, lukovima, trgovima i spomenicima nalazi se na UNESCO-vom popisu svetske kulturne baštine od 1985. godine. U gradu se nalaze, ne samo romaničke i barokne crkve, muzeji i neke od najstarijih univerzitetskih zgrada, već i mnogi prijatni kafići, tradicionalni i moderni restorani, zanimljive trgovine. Novi grad nije turistički atraktivan, većinom su tu stambene zgrade u kojima je smeštena studentska populacija, sa šoping centrima, dobrim knjižarama, kao i restoranima i barovima. Santiago ima vrlo aktivan kulturni život: od recitala poezije do velikih i malih koncerata, galerija, izložbi, muzeja, pozorišta itd.… Noćenje

6. dan (12.maj 2025.) SANTJAGO DE KOMPOSTELA - LA KORUNJA - LUGO - VITORIA.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni odlazak autobusom za La Korunju - grad smešten na severozapadu Španije, na obali Atlanskog okeana. Nalazi se u španskoj pokrajini Galicija, i ujedno je glavni grad provincije Korunja. Još u vreme Rimljana Korunja je bila značajna luka. U njihovim rukama grad je ostao sve do V veka, a posle toga je neko vreme doživljavao istu sudbinu kao i ostatak poluostrva. Tada su ovom regijom krstarili brojni varvarski narodi. Pod današnjim imenom Korunja se prvi put pominje u XIII veku, a u naredna dva veka grad se intenzivno razvijao. S kraja XVI veka razvila se priča o Mariji Piti, čije se ime vezuje za uspešnu odbranu grada tokom engleske opsade 1589. godine pod komandom Francisa Drakea. U istorijske znamenitosti koje vredi obići spadaju: Herkulesov toranj koji je možda najstariji svetski svetionik. Izgrađen je od strane Rimljana u II veku, a rekonstrukciju je doživeo 1790. godine po naređenju Karla III. Svetionik je visok 104 metra, i sa njega se pruža spektakularan pogled na grad i obalu. Nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine. Trg Maria Pita duguje ime lokalnoj junakinji koja je 1589. godine oglasila alarm kada je engleska vojska pod komandom Francisa Drake pokušavala da prodre u grad. Trg je sa tri strane okružen zgradama, a na njemu se nalazi i Gradska kuća. Crkva Santiago je građena u mešavini rimskog i gotičkog stila. Nalazi se u starom gradu, i danas je očuvana gotovo u originalnom srednjevekovnom obliku. Plazuela de Santa Bárbara je mesto mira u starom gradu. Ovaj mali trg je lokacija izabrana za održavanje recitala i koncerata na festivalu Maria Pita u avgustu. Ovde se nalazi i istoimeni manastir koji oslikava staru rimsku gradnju. Ovo je sjajno mesto za odmor i uživanje u tišini. Dvorac San Anton se nalazi u samom centru starog grada. Izgrađen je u XVI veku po naredbi španskog kralja Filipa II, a tokom vekova služio je za odbranu La Korunje. Danas se u njemu nalazi Arheološki i istorijski muzej, kao i vrlo zavidna kolekcija escajga. Nastavak putovanja za Lugo - grad u severozapadnoj Španiji i glavni grad istoimene pokrajine u oblasti Galicija. Leži na reci Minjo i okružen je nižim planinama. Grad je osnovan između 26. i 12. godine p.n.e. a osnovao ga je legat cezara Avgusta Paulo Fabio Maksimo. Grad se nalazi na mestu starog vojnog logora koji je tu postojao i pre Punskih ratova pa je Lugo najstariji glavni grad Galicije. Rimski zidovi Luga, su izvanredno arhitektonsko, arheološko i konstruktivno nasleđe rimskog inženjerstva iz III i IV veka. Zidovi su izgrađeni od unutrašnjih i spoljnih kamenih obloga od škriljca sa granitom. Njihova ukupna dužina od 2117 m u obliku duguljastog pravougaonika i zauzimaju površinu od 1,68 ha. Njihova visina varira između 8 i 10 m, širine 4,2 m, a u nekim specifičnim tačkama i 7 metara. Zidine sadrže 85 spoljnih tornjeva, 10 vrata (od kojih je pet izvornih i pet otvorenih u moderno doba), četiri stepeništa i dve rampe koje omogućuju pristup šetalištu na vrhu. Svaka kula sadržavala je pristupne stepenice koje su vodile do zidne staze gradskog zida, od kojih je do danas otkriveno ukupno 21. Zidine Luga su najcelovitiji i najbolje sačuvani primer rimske vojne arhitekture u Zapadnom Rimskom Carstvu i pored radova na obnovi, zidovi čuvaju svoj izvorni izgled i konstrukcijske osobine povezane sa odbrambenom svrhom. Otkako su izgrađene, zidine su definisale izgled i rast grada. Lokalno stanovništvo i posetioci koristili su ih kao prostor za uživanje i deo urbanog života vekovima. Povratak u hotel. Noćenje.

7. dan (13.maj 2025.) VITORIA - BILBAO.

Doručak. Polazak za Bilbao. Razgledanje Bilbaa - grada smeštenog na severu Španije, na ušću reke Narvion u Kantabrijsko more u Baskijskom zalivu. Ovo je glavni grad provincije Biskaja i španske pokrajine Baskija. Bilbao je jedan od industrijskih centara Španije, i veoma posećena turistička destinacija. Bilbao je osnovan početkom XIV veka. Njegov osnivač bio je Diego Lopez de Aro. Od nastanka, Bilbao je imao veliku ulogu u trgovini Španije, a taj status nije izgubio do danas. Ovo je centar proizvodnje gvožđa koje se vadi iz baskijskog kamenoloma. Tokom XIX i XX veka Bilbao je doživeo potpunu industrijalizaciju, što ga je učinilo drugim industrijskim centrom u Španiji, odmah nakon Barselone. Bilbao je tokom XX veka postao centar separatističkog pokreta baskijske manjine, koja je težila odvajanju ove pokrajine od Španije. Bilbao je veoma atraktivna destinacija za veliki broj turista iz celog sveta. Katedrala Santiago je katolička crkva koja je katedralom zvanično proglašena 1950. godine. Najverovatnije je sagrađena početkom četrnaestog veka, kada je i sam grad osnovan. Posvećena je apostolu Svetom Jakovu Velikom, i mesto je hodočašća na putu Svetog Jakova. Univerzitet Deusto je otvoren 1886. godine. Ovo ogromno zdanje projektovao je arhitekta Marquess de Cubas, i tada je Deusto bila najveća zgrada u Bilabu. Bazilika Begona je posvećena baskijskoj svetici Devici Begoni. Podignuta je na mestu gde se prema legendi Devica Begona pojavila početkom šesnaestog veka. Bazilika je građena u gotskom stilu. Glavna kapija je podignuta u renesansnom stilu, a barokni oltar je zamenjen elizabetanskim. Mercado de la Ribera je najveća zatvorena pijaca u Evropi. Nalazi se na desnoj obali reke Narvion, u srcu starog grada. Sagrađena je 1929. godine, i prostire se na površini od 10 000 kvadratnih metara. sunčeva svetlost koja probija kroz otvoreni krov daje plodovima koji se nalaze na tezgama posebnu svežinu. Plaza Nueva ( Novi trg ) je monumentalni trg izgrađen u neoklasičnom stilu 1821. godine, trg je okružen arkadama i lukovima, pa se zbog toga naziva pećina. Gradska kuća se nalazi na obali reke Narvion. Otvorena je 1892. godine na mestu gde se nekada nalazio manastir San Agustin. Gradsku kuću je projektovao arhitekta Joaquin Rucoba, a njeno dekorisanje pomogli su brojni umetnici. Unutrašnja dekoracija je naročito zanimljiva. Muzej likovnih umetnosti posetioce vodi kroz istoriju umetnosti od dvanaestog veka do danas. Slike su prikazane na originalan način, sa okvirima savršeno usklađenim u jednom redu. Muzej se sastoji od starog Muzeja lepih umetnosti, i Muzeja moderne umetnosti koji je otvoren 1924. godine. Muzej Guggenheim je muzej moderne i savremene umetnosti, a dizajnirao ga je Frank Gehry. Otvoren je 1997. godine, i jedan je od simbola Bilbaa. Povratak u hotel. Noćenje.

8. dan (14.maj 2025.) VITORIA /SAN SEBASTIAN - PAMPLONA/.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni izlet za Donostia – San Sebastian i Pamplonu. San Sebastian je glavni grad provincije Guipuzcoa, severoistočne Baskijske države. To je moderno letovalište na ušću reke Urumea u Biskajskom zalivu, istočno od Bilbaa i blizu francuske granice. Nekada je to bila letnja rezidencija španskog kraljevskog dvora. Stari grad i luka zauzimaju prevlaku između kopna i planine Urgull, na čijem vrhu stoji dvorac Mota iz XVI veka. U starom gradu nalaze se gotička crkva San Vicente, barokna crkva Santa María i nekadašnji samostan San Telmo. Novi grad ima značajnu neogotičku katedralu El Buen Pastora (Dobri pastir). Osim turizma, glavni izvori prihoda su proizvodnja cementa, hemikalija, metalurških proizvoda, piva i čokolade, uz ribolov. Plaže La Concha privlače hiljade posetioca godišnje, kao i godišnji međunarodni džez i filmski festivali. Odlazak za Pamplonu finansijsko, trgovačko, ali i upravno središte Navarre. Istorisko središte Pamplone nalazi se na desnoj obali reke Arga. Grad je poznat po festivalu "San Fermín", koji se održava svake godine 7. jula, na kome je glavna atrakcija je trka sa bikovima ili encierro. Ovu lokalnu priredbu poznatom je učinio Ernest Hemingway u svom delu “A sunce izlazi”. Katedrala Santa María la Real, jedinstvena je crkvena arhitektonska celina, jer je nacelovitiji katedralni kompleks sačuvan u Španiji. “Plaza del Castillo” je javni trg smešten u središtu grada Pamplone, koji zauzima površinu od gotovo 14.000 m2. Drugi je po veličini u gradu, a nadmašuje ga Plaza de Los Fueros, s oko 18.000 m2. Trg je od svoje izgradnje postao središte društvenog života Pamplone i jedna od najprepoznatljivijih gradskih ikona, a i danas je poprište važnih događaja. Plaza del Castillo nalazi se južno od istoriskog središta Pamplone, između starih srednjevekovnih gradova San Nicolás i La Navarrería i služi kao veza između starog područja i novog dela grada poznatog kao Segundo Ensanche. To je otvoreni trg, sa tremom sa svih strana, ali bez jedinstvenog stila. Trg je pešački sa mnogobrojnim stablima platana. Muzej Navare je muzej umetnosti Navare, a nalazi se na Calle Cuesta Santo Domingo. Muzej je smešten u staroj bolnici Nuestra Señora de la Misericordia de Pamplona iz XVI veka, pretvorenoj u muzej tek 1956. Eksponati u muzeju na četiri sprata hronološki su raspoređeni, počevši od praistorije pa do XX. Veka .Povratak u hotel. Noćenje.

9. dan (15.maj 2025.) VITORIA - SEGOVIA - MADRID.

Doručak. Nastavak puta za Segoviju, grad istoimene autonomne provincije u autonomnoj zajednici Kastilja i Leon. Nalazi se na reci Eresmi, 65 kilometara sjeverozapadno od Madrida. Uže središte grada, stari grad s akvaduktom, je na UNESCOvom popisu mesta svetske baštine od 1985. godine. Glavne znamenitosti grada su Rimski akvedukt (Akvedukt u Segoviji) sagrađen za rimskog cara Trajana – jedan od najbolje očuvanih u svetu; izvorno dug 18 kilometara s razlikom visine od 1 km; koji i dan danas napaja grad vodom, srednjovekovni dvorac Alkázar, rezidencija kraljeva Kastilje, gotička katedrala (1522.-1577.), jedna od najvećih gotičkih katedrala i verovatno poslednja kasnogotička katedrala na svetu. Smeštaj u hotel. Noćenje.

10. dan (16.maj 2025.) MADRID – BEOGRAD.

Doručak (lunč paket). Transfer na aerodrom. Let za Beograd (JU 573) u 18.30 sati. Sletanje u Beograd u 21.35 sati.

Madrid Galicija i Baskija

07.05.2025  10 dana
ARANŽMAN OBUHVATA
  • avionski prevoz na relaciji Beograd-Madrid-Beograd, avio i aerodromske takse u Beogradu i Madridu (koje su podložne promenama), smeštaj u hotelima kategorije tri zvezdice u dvokrevetnim ili dvokrevetnim sobama sa pomoćnim lezajem na bazi noćenja sa doručkom (samousluzivanje - izbor vise jela), transferi i razgledanja prema programu putovanja, usluge vodica i troškovi organizovanja putovanja.
Datumi polaska:
1490
REZERVIŠITE
Požurite! Ponuda važi do popunjavanja kapaciteta
ARANŽMAN NE OBUHVATA
  • medjunarodno putno zdravstveno osiguranje, ulaznice za kulturno istorijske objekte, gradske komunalne servisne i poreske takse (oko 3 evra po osobi i noćenju) kao i fakultativni izleti.
PLAN PUTOVANJA

1. dan (7.maj 2025.) BEOGRAD – MADRID.

Sastanak putnika na aerodromu “Nikola Tesla” u 03.25 sati. Let za Madrid (JU 570) u 06.25 sati. Sletanje na aerodrom u Madridu u 09.45 sati. Polazak autobusom za Madrid grad čija Istorija započinje sredinom devetog veka, kada je na mestu gde se danas nalazi kraljevska palata podignuto utvrđenje od strane Mavara. Od četrnaestog veka Madrid postaje jedan od centara Španije, a njegov pravi uspon započinje sredinom šesnaestog veka. Tada on postaje i glavni grad Kraljevine, i taj status se gotovo nikada nije menjao. Od devetnaestog veka Madrid je postao središte brojnih previranja u Španiji, počevši od Napoleonovih ratova, pa sve do građanskog rata koji se širio celom Španijom. Danas je Madrid jedan od najrazvijenijih gradova sveta. Razgledanje grada autobusom. Vožnja glavnim ulicama jedne od najlepših evropskih prestonica, prekrasnim avenijama del Prado, de la Kasteljana i Gran Via, kraj predivnih trgova, veličanstvenih zdanja i najpoznatijih spomenika: Španski trg, trg Orijente, Puerta del Sol, trg sa fontanom Sibeles, prostrani park Retiro bogato ukrašen skulpturama i drugo. Transfer do hotela. Smeštaj u hotel. Slobodno popodne. Noćenje.

2. dan (8.maj 2025.) MADRID /TOLEDO/.

Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili poludnevni fakultativni izlet za Toledo. Toledo je grad sa bogatim kulturnim nasleđem, zbog čega se delovi ovog grada od 1986. godine nalaze na UNESCO – voj listi svetske baštine. Prostor na kome se nalazi Toledo bio je naseljen još u predrimskom periodu. Prema legendi, grad su osnovali jevrejski kolonisti. Od 1516. godine Toledo postaje glavni grad cele Španije, i taj status je imao do 1561., kada se sedište države seli u Madrid, nakon toga značaj ovog grada počinje da opada. Danas se Toledo ponosi brojnim kulturno – istorijskim znamenitostima, zbog kojih ga svake godine posećuje veliki broj turista iz celog sveta. Katedrala je jedan od simbola grada Toleda. Sagrađena je na temeljima džamije, a njena gradnja trajala je od 1227. do 1493. godine. Odlikuje je mavarski i španski renesansni stil gradnje. Unutrašnjost crkve je naročito bogato ukrašena. Najčuvenije delo u katedrali je Dvanaest apostola od poznatog slikara El Greka. Gradska kuća nalazi se preko puta katedrale. Ovo je predivno zdanje je projektovao poznati arhitekta Juan Herrera, a njena gradnja započela je 1575. godine. Zbog dugog perioda gradnje, Gradsku kuću odlikuje nekoliko arhitektonskih stilova. Crkva Svetog Tome je izgrađena u XIV veku i poznata je po najčuvenijem El Grekovom delu „Pogreb grofa od Orgaza“ iz 1586. godine. Format slike iznosi 460 cm x 360 cm, i smatra se za jedno od najvećih umetničkih dela Španije. Alcazar je kamena tvrđava i palata smeštena na najvišoj tački Toleda. Na ovom mestu se u trećem veku nalazila rimska palata. Gradnju Alcazara naredio je Karlo V, a radovi su počeli 1545. Tvrđava je građena u renesansnom stilu, a nikada nije služila za ono za šta je podignuta. Pošto je prestonica preseljena u Madrid, Alcazar je služio kao palata kraljica udovica, zatvor, kasarna, radionica, i Akaedmija španske pešadije. Tokom građanskog rata Alcazar je 70 dana trpeo opsadu od strane republikanaca, i tada je bio u većoj meri uništen. Obnovljen je 1940. godine, a danas se u njemu nalazi Vojni muzej. Muzej El Greka nalazi se u jevrejskoj četvrti pored Villena palate, u kojoj je poznati slikar živeo. U njemu se nalaze neka od najpoznatijih dela El Greka. Most Alcantara je jedan od mostova koji prelaze preko reke Tajo. Izgrađen je još u rimsko doba, ali je teško oštećen u X. veku. Poseduje dve kule za odbranu, kao i barokni slavoluk iz 1721. godine. Most je 1921. godine proglašen za nacionalni spomenik. Most San Martin se nalazi u zapadnom delu grada, a izgrađen je sredinom XIV veka. Most ima pet šiljatih lukova koji se naslanjaju na stubove, a tu su i dve kule na krajevima mosta. Proglašen je za nacionalni spomenik 1921. godine, i sjajno je mesto za upoznavanje sa dugom istorijom grada. Toledo obiluje i drugim kulturno – istorijskim znamenitostima koje je nemoguće nabrojati. Međutim, ovo je i grad dobre hrane i pića, ali i sjajne zabave. Panoramsko razgledanje grada pešice.Povratak u hotel. Nočenje.

3. dan (9.maj 2025.) MADRID - AVIL - SALAMANKA.

Doručak. Odlazak za Avil, grad koji se nalazi severozapadno od Madrida i koji predstavlja najbolje srednjevekovno nasleđe u Španiji. Predrimsko naselje na tom mestu postalo je deo rimske Luzitanije i bilo je poznato kao Abula, ili Avela, pre nego što je palo oko 714. godine u ruke Mavara. Za hrišćane ga je ponovno zauzeo Alfonso VI 1085.godine. Izrazito poznat po svojim srednjevekovnim zidinama, grad se ponekad naziva i Gradom kamenja i svetaca, a tvrdi se da je jedan od gradova s najvećim brojem romaničkih i gotičkih crkava po glavi stanovnika u Španiji. Zidine Avila u poligonalnom obliku se protežu 2.500 metara, izgrađene su u XII. veku i obuhvatale su celu antičku Avilu (stari grad je 1985. godine proglašen UNESCO-vom svetskom baštinom). Istorijske znamenitosti uključuju gotičku katedralu od sivog granita čija je gradnja započeta oko 1091. godine a dovršena od XIII.–XV. veka. Katedrala je izvorno bila utvrđena i naslanja se na gradske zidine. Veruje se da je to prva španska gotička katedrala.; samostan Santo Tomas u kome se nalaze grobovi Tomasa de Torquemade, koji je bio prvi veliki inkvizitor Španije, i Don Huana, jedinog sina Ferdinanda i Isabelle; romaničku baziliku San Vicente; i samostan Encarnacion, sagrađen na mestu kuće mistične svete Terezije, rodom iz Avile. Sveta Teresa de Jesus, je drugi simbol grada čija je prisutnost svuda po gradu, od kipova u njenu čast do imena najpoznatijeg Ávilinog slatkiša. Nastavak putovanja za Salamanku jedan od najlepših renesansnih gradova u Evropi. Salamanka je poznata po monumentalnim znamenitostima i univerzitetu (osnovanom 1218.) koji je najstariji u Španiji i peti po starosti u svetu. Stari grad je 1988. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske kulturne baštine u Evropi. Zahvaljujući renesansnim građevinama od lokalnog viljamajor peščanika, Salamanku su prozvali "Zlatni grad" Glavne znamenitosti grada su; Glavni trg (Plaza Mayor) , središnji gradski trg koji je dizajnirao Andrés García de Quiñones početkom 18. veka. Izvorno je korišćen kao arena za borbe sa bikovima, a danas kao muzička pozornica. Uz trg se nalazi Središnja gradska pijaca, katedrala iz 12. veka, najstariji univerzitet u Evropi koje je u Salamanki osnovao kralj Kastilje i Leóna Alfons IX 1218. godine, renesansna palata „Palacio de Monterrey”, iz 1539. god. Smeštaj u hotel. Noćenje.

4. dan (10.maj 2025.) SALAMANKA - LEON – SANTJAGO DE KOMPOSTELA.

Doručak. Razgledanje Salamanke, jedan od najlepših renesansnih gradova u Evropi. Salamanka je poznata po monumentalnim znamenitostima i univerzitetu (osnovanom 1218.) koji je najstariji u Španiji i peti po starosti u svetu. Stari grad je 1988. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske kulturne baštine u Evropi. Zahvaljujući renesansnim građevinama od lokalnog viljamajor peščanika, Salamanku su prozvali "Zlatni grad" Glavne znamenitosti grada su; Glavni trg (Plaza Mayor) , središnji gradski trg koji je dizajnirao Andrés García de Quiñones početkom 18. veka. Izvorno je korišćen kao arena za borbe sa bikovima, a danas kao muzička pozornica. Uz trg se nalazi Središnja gradska pijaca, katedrala iz 12. veka, najstariji univerzitet u Evropi koje je u Salamanki osnovao kralj Kastilje i Leóna Alfons IX 1218. godine, renesansna palata „Palacio de Monterrey”, iz 1539. god. Odlazak za Leon grad na severozapadu Španije, glavni grad istoimene pokrajine Leon u oblasti Kastilja i Leon. Bio je glavni grad kraljevine Leon. Grad obiluje istoriskim građevinama koje su i turističke atrakcije kao što su: bazilika San Isidoro u romanskom stilu je stara crkva i fakultetski koledž, kraljevski panteon-prekriven zadivljujućim šarenim freskama, orijentalni i biblijski muzej i biblioteku. Poznati arhitekt Antoni Gaudí nije samo prijektovao zgrade u Barseloni, nego i u severnoj Španiji. Jedna od njih je Leonova Casa Botines. Izgrađena je između 1891. i 1892. godine, po narudžbini Simona Fernándeza i Mariana Andres Gonzalez, predstavnika Hispano-kolonijalne banke u Barseloni. Spolja izgleda kao srednjovjekovna tvrđava, ali je inspirisana Leonovom gotičkom katedralom. Palata Guzamanes nalazi se uz Casa Botines i velika je renesansna građevina koja je sedište pokrajinske vlade Leona. Izgrađena je u XVI veku, po projektima arhitekte Rodriga Gil de Hontanona po naredbi bogate porodice Guzman, jedne od najuticajnijih u to vreme. Leonova katedrala, katedrala Santa María de Regla de Leon, je gotička katedrala u francuskom stilu, sagrađena na mestu kraljevske palate kralja Ordona II koji se time zahvalio bogu pošto je porazio Mavare. Ima zapanjujuće pročelje, ukrašeno velikim prozorskim otvorom i mnoštvom šarenih vitraža. U starom gradu su ostali sačuvani delovi srednjevekovnih gradskih zidina kao i ostaci iz Rimskog doba. Nastavak puta za Santjago de Kompostela. Smeštaj u hotel. Noćenje.

5. dan (11.maj 2025.) SANTJAGO DE KOMPOSTELA.

Doručak. Razgledanje glavnog grada španske autonomne pokrajine Galicija. Nalazi se na severozapadu Španije, u provinciji Korunja. UNESKO je 1985. godine proglasio Stari grad Santijaga de Kompostele svetskom kulturnom baštinom. Godine 2000. bio je Svetski grad kulture. Takođe je i važna destinacija hrišćanskog hodočašća, pored Jerusalima i Rima. Od vrednih istorijskih spomenika, Santijago ima jedan od najstarijih univerziteta u Evropi i svetu - Univerzitet Santijago de Kompostela - osnovan pre oko 500 godina, i katedralu posvećenu apostolu Jakovu Starijem. Izgradnja katedrale započeta je 1075. godine u vreme vladavine Alfonsa VI, a sponzorisao je biskup Diego Peláez. Rad se odvijao pod vodstvom majstora Estebana na ostatcima starih crkava izgrađenih u odanosti svecu. Portico La Gloria je glavni ulaz, a stvorio ga je majstor Mateo 1188. godine. Na njemu se nalazi 200 likova koji se odnose na Apokalipsu, a figura apostola Sv. Jakova pozdravlja hodocasnike. Fasada katedrale delo je Fernanda de Casas y Novoa i smatra se jednim od najviših izraza španskog baroka. Glavni oltar je takođe u baroknom stilu, a ispod njega nalazi se kripta apostola Svetog Jakova. Bonaval je popularni park u Santiago de Composteli. Bonaval se nalazi na starom groblju dominikanskog samostana. Uz hotel Bonaval naći ćete dva najbolja muzeja u Santiagu: CGAC (Galicijski centar za savremenu umetnost) u modernoj zgradi i Muzej galicijskog naroda (Museo do Pobo Galego) u bivšem samostanu. Stari grad sa uskim granitnim ulicama, lukovima, trgovima i spomenicima nalazi se na UNESCO-vom popisu svetske kulturne baštine od 1985. godine. U gradu se nalaze, ne samo romaničke i barokne crkve, muzeji i neke od najstarijih univerzitetskih zgrada, već i mnogi prijatni kafići, tradicionalni i moderni restorani, zanimljive trgovine. Novi grad nije turistički atraktivan, većinom su tu stambene zgrade u kojima je smeštena studentska populacija, sa šoping centrima, dobrim knjižarama, kao i restoranima i barovima. Santiago ima vrlo aktivan kulturni život: od recitala poezije do velikih i malih koncerata, galerija, izložbi, muzeja, pozorišta itd.… Noćenje

6. dan (12.maj 2025.) SANTJAGO DE KOMPOSTELA - LA KORUNJA - LUGO - VITORIA.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni odlazak autobusom za La Korunju - grad smešten na severozapadu Španije, na obali Atlanskog okeana. Nalazi se u španskoj pokrajini Galicija, i ujedno je glavni grad provincije Korunja. Još u vreme Rimljana Korunja je bila značajna luka. U njihovim rukama grad je ostao sve do V veka, a posle toga je neko vreme doživljavao istu sudbinu kao i ostatak poluostrva. Tada su ovom regijom krstarili brojni varvarski narodi. Pod današnjim imenom Korunja se prvi put pominje u XIII veku, a u naredna dva veka grad se intenzivno razvijao. S kraja XVI veka razvila se priča o Mariji Piti, čije se ime vezuje za uspešnu odbranu grada tokom engleske opsade 1589. godine pod komandom Francisa Drakea. U istorijske znamenitosti koje vredi obići spadaju: Herkulesov toranj koji je možda najstariji svetski svetionik. Izgrađen je od strane Rimljana u II veku, a rekonstrukciju je doživeo 1790. godine po naređenju Karla III. Svetionik je visok 104 metra, i sa njega se pruža spektakularan pogled na grad i obalu. Nalazi se na UNESCO – voj listi svetske baštine. Trg Maria Pita duguje ime lokalnoj junakinji koja je 1589. godine oglasila alarm kada je engleska vojska pod komandom Francisa Drake pokušavala da prodre u grad. Trg je sa tri strane okružen zgradama, a na njemu se nalazi i Gradska kuća. Crkva Santiago je građena u mešavini rimskog i gotičkog stila. Nalazi se u starom gradu, i danas je očuvana gotovo u originalnom srednjevekovnom obliku. Plazuela de Santa Bárbara je mesto mira u starom gradu. Ovaj mali trg je lokacija izabrana za održavanje recitala i koncerata na festivalu Maria Pita u avgustu. Ovde se nalazi i istoimeni manastir koji oslikava staru rimsku gradnju. Ovo je sjajno mesto za odmor i uživanje u tišini. Dvorac San Anton se nalazi u samom centru starog grada. Izgrađen je u XVI veku po naredbi španskog kralja Filipa II, a tokom vekova služio je za odbranu La Korunje. Danas se u njemu nalazi Arheološki i istorijski muzej, kao i vrlo zavidna kolekcija escajga. Nastavak putovanja za Lugo - grad u severozapadnoj Španiji i glavni grad istoimene pokrajine u oblasti Galicija. Leži na reci Minjo i okružen je nižim planinama. Grad je osnovan između 26. i 12. godine p.n.e. a osnovao ga je legat cezara Avgusta Paulo Fabio Maksimo. Grad se nalazi na mestu starog vojnog logora koji je tu postojao i pre Punskih ratova pa je Lugo najstariji glavni grad Galicije. Rimski zidovi Luga, su izvanredno arhitektonsko, arheološko i konstruktivno nasleđe rimskog inženjerstva iz III i IV veka. Zidovi su izgrađeni od unutrašnjih i spoljnih kamenih obloga od škriljca sa granitom. Njihova ukupna dužina od 2117 m u obliku duguljastog pravougaonika i zauzimaju površinu od 1,68 ha. Njihova visina varira između 8 i 10 m, širine 4,2 m, a u nekim specifičnim tačkama i 7 metara. Zidine sadrže 85 spoljnih tornjeva, 10 vrata (od kojih je pet izvornih i pet otvorenih u moderno doba), četiri stepeništa i dve rampe koje omogućuju pristup šetalištu na vrhu. Svaka kula sadržavala je pristupne stepenice koje su vodile do zidne staze gradskog zida, od kojih je do danas otkriveno ukupno 21. Zidine Luga su najcelovitiji i najbolje sačuvani primer rimske vojne arhitekture u Zapadnom Rimskom Carstvu i pored radova na obnovi, zidovi čuvaju svoj izvorni izgled i konstrukcijske osobine povezane sa odbrambenom svrhom. Otkako su izgrađene, zidine su definisale izgled i rast grada. Lokalno stanovništvo i posetioci koristili su ih kao prostor za uživanje i deo urbanog života vekovima. Povratak u hotel. Noćenje.

7. dan (13.maj 2025.) VITORIA - BILBAO.

Doručak. Polazak za Bilbao. Razgledanje Bilbaa - grada smeštenog na severu Španije, na ušću reke Narvion u Kantabrijsko more u Baskijskom zalivu. Ovo je glavni grad provincije Biskaja i španske pokrajine Baskija. Bilbao je jedan od industrijskih centara Španije, i veoma posećena turistička destinacija. Bilbao je osnovan početkom XIV veka. Njegov osnivač bio je Diego Lopez de Aro. Od nastanka, Bilbao je imao veliku ulogu u trgovini Španije, a taj status nije izgubio do danas. Ovo je centar proizvodnje gvožđa koje se vadi iz baskijskog kamenoloma. Tokom XIX i XX veka Bilbao je doživeo potpunu industrijalizaciju, što ga je učinilo drugim industrijskim centrom u Španiji, odmah nakon Barselone. Bilbao je tokom XX veka postao centar separatističkog pokreta baskijske manjine, koja je težila odvajanju ove pokrajine od Španije. Bilbao je veoma atraktivna destinacija za veliki broj turista iz celog sveta. Katedrala Santiago je katolička crkva koja je katedralom zvanično proglašena 1950. godine. Najverovatnije je sagrađena početkom četrnaestog veka, kada je i sam grad osnovan. Posvećena je apostolu Svetom Jakovu Velikom, i mesto je hodočašća na putu Svetog Jakova. Univerzitet Deusto je otvoren 1886. godine. Ovo ogromno zdanje projektovao je arhitekta Marquess de Cubas, i tada je Deusto bila najveća zgrada u Bilabu. Bazilika Begona je posvećena baskijskoj svetici Devici Begoni. Podignuta je na mestu gde se prema legendi Devica Begona pojavila početkom šesnaestog veka. Bazilika je građena u gotskom stilu. Glavna kapija je podignuta u renesansnom stilu, a barokni oltar je zamenjen elizabetanskim. Mercado de la Ribera je najveća zatvorena pijaca u Evropi. Nalazi se na desnoj obali reke Narvion, u srcu starog grada. Sagrađena je 1929. godine, i prostire se na površini od 10 000 kvadratnih metara. sunčeva svetlost koja probija kroz otvoreni krov daje plodovima koji se nalaze na tezgama posebnu svežinu. Plaza Nueva ( Novi trg ) je monumentalni trg izgrađen u neoklasičnom stilu 1821. godine, trg je okružen arkadama i lukovima, pa se zbog toga naziva pećina. Gradska kuća se nalazi na obali reke Narvion. Otvorena je 1892. godine na mestu gde se nekada nalazio manastir San Agustin. Gradsku kuću je projektovao arhitekta Joaquin Rucoba, a njeno dekorisanje pomogli su brojni umetnici. Unutrašnja dekoracija je naročito zanimljiva. Muzej likovnih umetnosti posetioce vodi kroz istoriju umetnosti od dvanaestog veka do danas. Slike su prikazane na originalan način, sa okvirima savršeno usklađenim u jednom redu. Muzej se sastoji od starog Muzeja lepih umetnosti, i Muzeja moderne umetnosti koji je otvoren 1924. godine. Muzej Guggenheim je muzej moderne i savremene umetnosti, a dizajnirao ga je Frank Gehry. Otvoren je 1997. godine, i jedan je od simbola Bilbaa. Povratak u hotel. Noćenje.

8. dan (14.maj 2025.) VITORIA /SAN SEBASTIAN - PAMPLONA/.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni izlet za Donostia – San Sebastian i Pamplonu. San Sebastian je glavni grad provincije Guipuzcoa, severoistočne Baskijske države. To je moderno letovalište na ušću reke Urumea u Biskajskom zalivu, istočno od Bilbaa i blizu francuske granice. Nekada je to bila letnja rezidencija španskog kraljevskog dvora. Stari grad i luka zauzimaju prevlaku između kopna i planine Urgull, na čijem vrhu stoji dvorac Mota iz XVI veka. U starom gradu nalaze se gotička crkva San Vicente, barokna crkva Santa María i nekadašnji samostan San Telmo. Novi grad ima značajnu neogotičku katedralu El Buen Pastora (Dobri pastir). Osim turizma, glavni izvori prihoda su proizvodnja cementa, hemikalija, metalurških proizvoda, piva i čokolade, uz ribolov. Plaže La Concha privlače hiljade posetioca godišnje, kao i godišnji međunarodni džez i filmski festivali. Odlazak za Pamplonu finansijsko, trgovačko, ali i upravno središte Navarre. Istorisko središte Pamplone nalazi se na desnoj obali reke Arga. Grad je poznat po festivalu "San Fermín", koji se održava svake godine 7. jula, na kome je glavna atrakcija je trka sa bikovima ili encierro. Ovu lokalnu priredbu poznatom je učinio Ernest Hemingway u svom delu “A sunce izlazi”. Katedrala Santa María la Real, jedinstvena je crkvena arhitektonska celina, jer je nacelovitiji katedralni kompleks sačuvan u Španiji. “Plaza del Castillo” je javni trg smešten u središtu grada Pamplone, koji zauzima površinu od gotovo 14.000 m2. Drugi je po veličini u gradu, a nadmašuje ga Plaza de Los Fueros, s oko 18.000 m2. Trg je od svoje izgradnje postao središte društvenog života Pamplone i jedna od najprepoznatljivijih gradskih ikona, a i danas je poprište važnih događaja. Plaza del Castillo nalazi se južno od istoriskog središta Pamplone, između starih srednjevekovnih gradova San Nicolás i La Navarrería i služi kao veza između starog područja i novog dela grada poznatog kao Segundo Ensanche. To je otvoreni trg, sa tremom sa svih strana, ali bez jedinstvenog stila. Trg je pešački sa mnogobrojnim stablima platana. Muzej Navare je muzej umetnosti Navare, a nalazi se na Calle Cuesta Santo Domingo. Muzej je smešten u staroj bolnici Nuestra Señora de la Misericordia de Pamplona iz XVI veka, pretvorenoj u muzej tek 1956. Eksponati u muzeju na četiri sprata hronološki su raspoređeni, počevši od praistorije pa do XX. Veka .Povratak u hotel. Noćenje.

9. dan (15.maj 2025.) VITORIA - SEGOVIA - MADRID.

Doručak. Nastavak puta za Segoviju, grad istoimene autonomne provincije u autonomnoj zajednici Kastilja i Leon. Nalazi se na reci Eresmi, 65 kilometara sjeverozapadno od Madrida. Uže središte grada, stari grad s akvaduktom, je na UNESCOvom popisu mesta svetske baštine od 1985. godine. Glavne znamenitosti grada su Rimski akvedukt (Akvedukt u Segoviji) sagrađen za rimskog cara Trajana – jedan od najbolje očuvanih u svetu; izvorno dug 18 kilometara s razlikom visine od 1 km; koji i dan danas napaja grad vodom, srednjovekovni dvorac Alkázar, rezidencija kraljeva Kastilje, gotička katedrala (1522.-1577.), jedna od najvećih gotičkih katedrala i verovatno poslednja kasnogotička katedrala na svetu. Smeštaj u hotel. Noćenje.

10. dan (16.maj 2025.) MADRID – BEOGRAD.

Doručak (lunč paket). Transfer na aerodrom. Let za Beograd (JU 573) u 18.30 sati. Sletanje u Beograd u 21.35 sati.