TRADICIJA OD 1923
OPŠTI USLOVI
MOGUĆNOSTI PLAĆANJA
INFORMACIJE O DRŽAVAMA
Azija
Izrael Japan Jordan Kina Malezija Singapur Tajland Vijetnam
Evropa
Francuska Grčka Italija Nemačka Portugalija Rusija Španija Švajcarska Turska Velika Britanija S. Makedonija Crna Gora
Severna Amerika
Sjedinjene Američke Države
evropa-avionom
evropa-autobusom
interkontinentalna
AVIONSKE KARTE
ŽELEZNIČKE KARTE
AUTOBUSKE KARTE
PLAN PUTOVANJA

1. dan (16.april 2025.) BEOGRAD – BEČ - MARAKEŠ.

Sastanak putnika kod INFO PULTA, pored šaltera za check in na aerodromu “Nikola Tesla” u 04.00 sati. Let za Beč (OS 740) u 07.00 sati. Sletanje u Beč u 08.10. sati. Let za Marakeš u 10.15 (OS 899). Sletanje u Marakeš u 13.20 sati. Transfer do hotela. Smeštaj u hotel. Noćenje.

2. dan (17.april 2025.) MARAKEŠ.

Doručak. Marakeš je grad u podnožju planina Atlas u jugozapadnom Maroku. Poznat je po nadimcima „crveni grad“ (al hamra) i „biser juga“. Uz Fes, Meknes i Rabat, ubraja se u 4 „kraljevska grada“ Maroka. Grad ima preko milion stanovnika , i po tome je četvrti grad zemlje. Glavni je grad regiona Marakeš-Tensift-El Hauz. Marakeš je reč iz jezika Berbera i znači „Božja zemlja“. Grad je osnovao Jusuf Ibn Tahfin, prvi kralj dinastije Almoravida, 1062.godine. Privreda Marakeša zasniva se na turizmu, trgovini i zanatstvu. Marakeš poseti više od 2 miliona turista godišnje i po tome je turistički biser Maroka. Taj status ima pre svega zahvaljujući jedinstvenoj atmosferi u svojoj medini – starom delu grada omeđenom zidovima, u kome se ukršta bezbroj malih uskih ulica, gde su glavne pijace, sukovi odnosno bazari, zanatske radnje, stare džamije i istorijska zdanja. U tim uličicama jedna do druge načičkane su radnje i štandovi, na kojima se prodaje sve od hrane, rukotvorina, suvenira, nadaleko poznatih kožnih proizvoda. Stari deo grada Marakeša je od 1985. na UNESKO listi Svetske baštine. U Marakešu obavezno treba posetiti Palatu El Badi, koju je krajem XVI. veka podigao sultan Ahmed al-Mansur, u čast jedne pobede nad Portugalcima. Naziv palate znači „neuporediva“, što je ona u prošlosti i bila, imala je više od 300 soba, a pri izgradnji se nije štedelo na zlatu i drugim luksuznim materijalima. U XVII. veku sultan Ismail ibn Šarif premestio je prestonicu iz Marakeša u Maknes, i potpuno devastirao ovu palatu kako bi skupocene ugrađene materijale iskoristio za gradnju u novoj prestonici. Iako je danas preostala samo gruba struktura nekada impozantne građevine, i dalje se, može naslutiti njen nekadašnji moćni izgled. Rode koje se gnezde na zidovima palate su poseban doživljaj. Razgledanje grada. Večera. Noćenje.

3. dan (18.april 2025.) MARAKEŠ / PUSTINJA AGAFAJ /.

Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili fakultativni izlet za pustinju Agafaj, zadivljujuće putovanje kroz raznolike pejzaže Maroka, počevši od veličanstvenih planina Visokog Atlasa do prostranstva pustinje Agafaj. Polazeći iz Marakeša, ovaj izlet nudi savršen spoj prirodnih lepota, kulturnih otkrića i gastronomskog doživljaja. Izlet počinje slikovitom vožnjom kroz planine Visokog Atlasa koje posetioce privlače svojim visokim vrhovima i živopisnim dolinama. Na brojnim vidikovcima se može uživati u panorami i fotografijama zabeležiti nezboravni kadrovi okolnog terena. Na izletu se posećuju tradicionalna berberska sela smeštena usred planina u kojima se može upoznati sa drevnim običajima i načinom života lokalnog stanovništva. U Agafaj pustinji koja svojim izgledom podseća na mesečev pejzaž posetioci u pustinjskom kampu mogu uživati u obroku od lokalnih specijaliteta. Ovo ogromno prostranstvo zlatnog peska najbolji doživljaj pruža istraživanjem na kamilama (jahanje kamila traje 30 minuta). Večera. Noćenje.

4. dan (19.april 2025.) MARAKEŠ - BENI MELAL - FES.

Doručak. Doručak. Nastavak puta za Beni Mellal, grad na severu Maroka u Regiji Béni Mellal-Khénifra, u kojoj je i administrativni centar. U srednjem veku grad je bio znan pod imenom Hisn Day, posle toga samo Dai, po rečici Dai Da koja protiče kroz sam centar. Beni Mellal ima dosta građevina iz XVII. veka, iz perioda kada je zemljom vladala Dinastija Almoravida. Najveća atrakcija grada je Kazba bel-Kush iz XVII. veka (restaurirana u XIX. veku) koja se nalazi na ulazu u grad. Beni Mellal je trgovački centar ratarsko-stočarskog kraja, poznatog po maslinama,pomorandžama i smokvama. Razgledanje grada. Nastavak putovanja za Fes. Smeštaj u hotel. Večera. Noćenje.

5. dan (20.april 2025.) FES .

Doručak. Fes je grad u severnom Maroku. Po veličini Fes je treći grad zemlje. Grad „Medina Fes“ osnovao je osnivač dinastije Idrizida, Idriz I 789. godine, i to na mestu gde se danas nalazi četvrt Andaluzija. Univerzitet u Fesu, Al Karauin, osnovan 859. godine, je najstariji još uvek aktivni univerzitet na svetu. Ovu čuvenu školu, koja je u početku bila mala džamija, osnovala je Fatima Al-Fihria, a vremenom je Karauin postalo mesto školovanja najučenijih ljudi i važan centar islamske duhovnosti Maroka. Fesom su u prošlosti vladale dinastije: Idrizidi, Merinidi i Alavidi. Ovaj grad važi za jedan od četiri Kraljevska grada Maroka. U nekoliko navrata Fes je bio prestonica Maroka, zadnji put 1912.godine. Stari grad, uzorni primer orijentalnog urbanizma, je od 1981. na UNESKO listi Svetske baštine. Strateški je smešten na trgovačkoj ruti koja je od Sahare vodila do Sredozemnog mora. Kroz vekove se Fes borio za dominaciju sa danas mnogo poznatijim Marakešem i u toj borbi je uspeo da zadržati nešto što Marakeš nije, a to je autentičnost. Put u Fes slobodno se može nazvati putem u prošlost, kada se prođe neki od ulaza u monumentalni stari grad, medinu, splet uskih ulica i prolaza sa bezbroj radnji i tezgi. Zaštitni znak Fesa je intenzivno plava keramika koja se ovde proizvodi. Medina Fesa, poznata kao kulturni i duhovni centar Maroka, ali i kao prestonica starih zanata, osnovana je u IX. veku. Jedan od najvećih utisaka u Fesu svakako ostavljaju predmeti od kože, po kojima je ovaj grad nadaleko poznat. Pored kožarskog, i kazandžijski zanat je među najznačajnijim u istoriji Fesa, a na trgu Sefarin, koji je po nazivu ovog zanata i dobio ime, može se videti kako se izrađuju predmeti od bakra. Razgledanje grada. Večera. Noćenje.

6. dan (21.april 2025.) FES – MEKNES – VOLUBILIS – KAZABLANKA.

Doručak. Meknes je grad u severnom Maroku, oko 130 km istočno od Rabata i 60 km severno od Fesa. Glavni je grad pokrajine Meknes-Tafilalet, a za vreme Mulaja Ismaila (1672.-1727.) bio je prestonica Maroka. Nazivaju ga I ˝marokanski Versaj˝ jer ga krase veličanstvene građevine. Meknes je nazvan po berberskom plemenu Miknasa koji su dominirali ovim područjem u srednjem veku. Okolina grada je poznata kao mesto gajenja voća i povrća, naročito maslina, što je Meknes učinilo glavnim marokanskim gradom za poljoprivredu i trgovinu. Grad je podeljen na dve polovine, Stari grad (medina) na zapadu i rezultat francuske vladavine,Nouvelle Ville, na istoku. Prirodnu granicu između njih čini dolina reke Bou Sekrane. Zbog brojnih arhitektonski značajnih zgrada Stari grad je 1996. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske baštine u Africi. Široki trg ispred poznatog gradskog ulaza Bab Mansour je natkrivena pijaca hrane. Sokaci Meknesa su među najboljim i najoriginalnijim u zemlji. Najznačajnija građevina Medine je Medresa Bou Inanija iz vremena dinastije Merinida (XIV. vek), Sultanova palata iz 1680. godine koja je bila poznata kao mesto gde su bili zatvoreni hrišćanski robovi iz cele Evrope, a koju je uništio zemljotres 1755. godine. Tu je i mauzolej Moulaj Ismaila, koji je obnovio Muhamed V. tako što je belu grobnicu uokvirio sa dva barokna sata, dara francuskog kralja Luja XIV., koji izgledaju strano na orijentalnom dekoru. Razgledanje grada. Nastavak puta za Volubilis, arheološki lokalitet rimskog grada 29 km severno od grada Meknesa, između Fesa i Rabata u severnom Maroku. Njegove ruševine se smatraju najboljim rimskim spomenicima u severozapadnoj Africi, zbog čega su 1982. godine upisane na UNESCO-v popis mesta svetske baštine u Africi. Na ovom lokalitetu pronađeni su tragovi ljudskog prisustva još iz neolita. Rimljani su 40. godine podigli svoj grad na ostacima feničkog naselja koje je ovde postojalo u III. veku p.n.e. Granice arheološkog lokaliteta od 48 hektara čine rimske niske zidine izgrađene od 168.-169. godine. Zidine su imale oko 40 tornjeva i osam gradskih portala. Južni i zapadni delovi su izgrađeni na blagoj padini brda, na nekoliko terasa, a severoistočni deo na ravnom polju je monumentalno područje sa slavolukom od koga se pruža mreža pravilnih ulica. U središtu, forumu, nalazio se kapitol, terme i bazilika. Tu je pronađeno mnoštvo rimskih spomenika uključujući mozaike, mermerne i bronzane skulpture kao i stotine natpisa. Razgledanje lokaliteta.Nastavak puta. Smeštaj u hotel. Večera. Noćenje.

7. dan (22.april 2025.) KAZABLANKA / RABAT /.

Doručak. Casablanca je grad u zapadnom Maroku, na obalama Atlantskog okeana. Ime Casablanca u prevodu sa španskog jezika znači bela kuća. Casablanca je najveći grad u Maroku i glavna luka. Od VIII. veka je na prostoru današnje Casablance postojalo naselje Anfa koje je dugo vremena bilo glavni grad berberskog carstva Berguta. Sredinom XIX. veka, španski trgovci daju gradu današnje ime Casablanca. Početkom XX. veka, Casablanca je doživela privredni rast i ubrzo prestigla Tanger kao najvažniju luku Maroka. Grad je stekao svetsku slavu po filmu iz 1942. godine sa Ingrid Bergman i Humphrey Bogartom u glavnim ulogama, čija se radnja dešava u Casablanci za vreme Drugog svetskog rata. Međutim, film je zapravo snimljen u Hollywoodu. Džamija Hasana II je glavna aktrakcija Casablance. Ona je peta po veličini džamija na svetu, a neki izvori navode i podatak da je ova džamija treća po veličini na svetu. Tek 7 godina je bilo potrebno za izgradnju ove monumentalne građevine. Skoro polovina same džamije je u vodi sa delom poda u staklu. Sa 210 m. visine minaret ove džamije je najviši na svetu. Kraljevska palata je popularna turistička destinacija, posebno impozantna vrata samog objekta, nije otvorena za posete, kao ni u jednom drugom gradu u Maroku. Četvrt Habous je je najslikovitiji i za posetioce najatraktivniji deo grada sa svojim pijacama i autentičnom arhitekturom. Duž prostranih bulevara se može videti mnoštvo građevina koje stilom podsećaju na period pod Francuskom vlasti. Razgledanje grada.

8. dan (23.april 2025.) KAZABLANKA / RABAT /.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni poludnevni izlet za Rabat, glavni grad države Maroko, drugi po veličini grad u Maroku posle Casablance. Rabat leži na severu zemlje, na ušću reke Bouregreg u Atlantski okean. Rabat je osnovao u 12. veku Treći almohadski sultan Jakub al-Mansur preselio je tu svoju prestonicu i nazvao je Ribat al-Fath, iz tog naziva izvedeno je ime današnjeg grada - Rabat. On je podigao veliki zid unutar koga se razvio istorijski centar grada - Kazba Udaja i 1196.godine započeo izgradnju monumentalne džamije, koja je trebala biti najveća na svetu, ali nije uspeo da dovrši građevinu jer je u međuvremenu umro. Od nje je do danas ostao Toranj Hassan, poludovršeni minaret. Stari grad Rabat, opasan zidinama, leži uz morsku obalu, unutar njegovih zidina, nalazi se Medina (istorijski muslimanski centar grada) i Millah (jevrejski kvart). Na severu, na litici iznad reke Bouregreg, stoji utvrđenje Kazba Udaja iz XVII. veka, sa impresivnim almohadskim vratima iz XII. veka, koje su ulaz u andaluzijski vrt i susednu medresu u kojoj je danas Muzej umetnosti Maroka. Jugoistočno od starog grada je veliki broj značajnih istorijskih spomenika, među kojima je Toranj Hassan sa temeljima nikad dovršene džamije, preko puta se nalazi Mauzolej prvog kralja nezavisnog Maroka - Muhameda V. Jugozapadno od starog grada nalaze se Arheološki muzej i gradska vrata - Bab al-Rouah, iz almohadskih vremena. Moderni (francuski deo Rabata -Ville Nouvelle) delimično je izgrađen unutar gradskih zidina. Kraljevska palata izgrađena je 1950.godine, Univerzitet Muhamed V. (osnovan 1957.), Nacionalna biblioteka i brojne zgrade administracije, nalaze se na južnom ulazu u grad. Razgledanje grada. Transfer do aerodroma.

9. dan (24.april 2025.) KAZABLANKA - FRANKFURT - BEOGRAD.

Let za Frankfurt (LH 1331) u 01.15 sati. Sletanje u Frankfurt u 05.40 Nastavak puta za Beograd u 14.00. (LH 1412). Sletanje na aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu u 15.55 sati.

Maroko

16.04.2025  9 dana
ARANŽMAN OBUHVATA
  • avio i aerodromske takse u Beogradu, Frankfurtu, Marakešu i Kazablanki, avionski prevoz na relaciji Beograd – Frankfurt - Marakeš/Kazablanka - Marakeš- Beograd, prevoz autobusom na naznačanim relacijama, smeštaj u hotelu kategorije tri zvezdice u dvokrevetnim i dvokrevetnim sobama sa pomoćnim ležajem na bazi polupansiona (doručak i večera-samousluživanje), razgledanje gradova prema programu putovanja, usluge vodiča i troškovi organizovanja putovanja.
1090
REZERVIŠITE
Požurite! Ponuda važi do popunjavanja kapaciteta
ARANŽMAN NE OBUHVATA
  • međunarodno putno zdravstveno osiguranje, ulaznice za kulturno istorijske objekte sa uključenim lokalnim vodičem i troškovima rezervacije karata, su obavezne i plaćaju se uz aranžman u agenciji (57 € - Monument Hassan II Mosque-Casablanca, Bouanania-Fes, Volubilis, Palais Bahia, Saasian tombs-Marrakech), komunalne servisne i poreske takse (oko 3 € po osobi i po noćenju) - plaćanje u agenciji, napojnice za lokalne vodiče i vozače (40 €) taksa i usluga pribavljanja vize za Maroko (50 eur), kao i fakultativni izleti.
PLAN PUTOVANJA

1. dan (16.april 2025.) BEOGRAD – BEČ - MARAKEŠ.

Sastanak putnika kod INFO PULTA, pored šaltera za check in na aerodromu “Nikola Tesla” u 04.00 sati. Let za Beč (OS 740) u 07.00 sati. Sletanje u Beč u 08.10. sati. Let za Marakeš u 10.15 (OS 899). Sletanje u Marakeš u 13.20 sati. Transfer do hotela. Smeštaj u hotel. Noćenje.

2. dan (17.april 2025.) MARAKEŠ.

Doručak. Marakeš je grad u podnožju planina Atlas u jugozapadnom Maroku. Poznat je po nadimcima „crveni grad“ (al hamra) i „biser juga“. Uz Fes, Meknes i Rabat, ubraja se u 4 „kraljevska grada“ Maroka. Grad ima preko milion stanovnika , i po tome je četvrti grad zemlje. Glavni je grad regiona Marakeš-Tensift-El Hauz. Marakeš je reč iz jezika Berbera i znači „Božja zemlja“. Grad je osnovao Jusuf Ibn Tahfin, prvi kralj dinastije Almoravida, 1062.godine. Privreda Marakeša zasniva se na turizmu, trgovini i zanatstvu. Marakeš poseti više od 2 miliona turista godišnje i po tome je turistički biser Maroka. Taj status ima pre svega zahvaljujući jedinstvenoj atmosferi u svojoj medini – starom delu grada omeđenom zidovima, u kome se ukršta bezbroj malih uskih ulica, gde su glavne pijace, sukovi odnosno bazari, zanatske radnje, stare džamije i istorijska zdanja. U tim uličicama jedna do druge načičkane su radnje i štandovi, na kojima se prodaje sve od hrane, rukotvorina, suvenira, nadaleko poznatih kožnih proizvoda. Stari deo grada Marakeša je od 1985. na UNESKO listi Svetske baštine. U Marakešu obavezno treba posetiti Palatu El Badi, koju je krajem XVI. veka podigao sultan Ahmed al-Mansur, u čast jedne pobede nad Portugalcima. Naziv palate znači „neuporediva“, što je ona u prošlosti i bila, imala je više od 300 soba, a pri izgradnji se nije štedelo na zlatu i drugim luksuznim materijalima. U XVII. veku sultan Ismail ibn Šarif premestio je prestonicu iz Marakeša u Maknes, i potpuno devastirao ovu palatu kako bi skupocene ugrađene materijale iskoristio za gradnju u novoj prestonici. Iako je danas preostala samo gruba struktura nekada impozantne građevine, i dalje se, može naslutiti njen nekadašnji moćni izgled. Rode koje se gnezde na zidovima palate su poseban doživljaj. Razgledanje grada. Večera. Noćenje.

3. dan (18.april 2025.) MARAKEŠ / PUSTINJA AGAFAJ /.

Doručak. Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili fakultativni izlet za pustinju Agafaj, zadivljujuće putovanje kroz raznolike pejzaže Maroka, počevši od veličanstvenih planina Visokog Atlasa do prostranstva pustinje Agafaj. Polazeći iz Marakeša, ovaj izlet nudi savršen spoj prirodnih lepota, kulturnih otkrića i gastronomskog doživljaja. Izlet počinje slikovitom vožnjom kroz planine Visokog Atlasa koje posetioce privlače svojim visokim vrhovima i živopisnim dolinama. Na brojnim vidikovcima se može uživati u panorami i fotografijama zabeležiti nezboravni kadrovi okolnog terena. Na izletu se posećuju tradicionalna berberska sela smeštena usred planina u kojima se može upoznati sa drevnim običajima i načinom života lokalnog stanovništva. U Agafaj pustinji koja svojim izgledom podseća na mesečev pejzaž posetioci u pustinjskom kampu mogu uživati u obroku od lokalnih specijaliteta. Ovo ogromno prostranstvo zlatnog peska najbolji doživljaj pruža istraživanjem na kamilama (jahanje kamila traje 30 minuta). Večera. Noćenje.

4. dan (19.april 2025.) MARAKEŠ - BENI MELAL - FES.

Doručak. Doručak. Nastavak puta za Beni Mellal, grad na severu Maroka u Regiji Béni Mellal-Khénifra, u kojoj je i administrativni centar. U srednjem veku grad je bio znan pod imenom Hisn Day, posle toga samo Dai, po rečici Dai Da koja protiče kroz sam centar. Beni Mellal ima dosta građevina iz XVII. veka, iz perioda kada je zemljom vladala Dinastija Almoravida. Najveća atrakcija grada je Kazba bel-Kush iz XVII. veka (restaurirana u XIX. veku) koja se nalazi na ulazu u grad. Beni Mellal je trgovački centar ratarsko-stočarskog kraja, poznatog po maslinama,pomorandžama i smokvama. Razgledanje grada. Nastavak putovanja za Fes. Smeštaj u hotel. Večera. Noćenje.

5. dan (20.april 2025.) FES .

Doručak. Fes je grad u severnom Maroku. Po veličini Fes je treći grad zemlje. Grad „Medina Fes“ osnovao je osnivač dinastije Idrizida, Idriz I 789. godine, i to na mestu gde se danas nalazi četvrt Andaluzija. Univerzitet u Fesu, Al Karauin, osnovan 859. godine, je najstariji još uvek aktivni univerzitet na svetu. Ovu čuvenu školu, koja je u početku bila mala džamija, osnovala je Fatima Al-Fihria, a vremenom je Karauin postalo mesto školovanja najučenijih ljudi i važan centar islamske duhovnosti Maroka. Fesom su u prošlosti vladale dinastije: Idrizidi, Merinidi i Alavidi. Ovaj grad važi za jedan od četiri Kraljevska grada Maroka. U nekoliko navrata Fes je bio prestonica Maroka, zadnji put 1912.godine. Stari grad, uzorni primer orijentalnog urbanizma, je od 1981. na UNESKO listi Svetske baštine. Strateški je smešten na trgovačkoj ruti koja je od Sahare vodila do Sredozemnog mora. Kroz vekove se Fes borio za dominaciju sa danas mnogo poznatijim Marakešem i u toj borbi je uspeo da zadržati nešto što Marakeš nije, a to je autentičnost. Put u Fes slobodno se može nazvati putem u prošlost, kada se prođe neki od ulaza u monumentalni stari grad, medinu, splet uskih ulica i prolaza sa bezbroj radnji i tezgi. Zaštitni znak Fesa je intenzivno plava keramika koja se ovde proizvodi. Medina Fesa, poznata kao kulturni i duhovni centar Maroka, ali i kao prestonica starih zanata, osnovana je u IX. veku. Jedan od najvećih utisaka u Fesu svakako ostavljaju predmeti od kože, po kojima je ovaj grad nadaleko poznat. Pored kožarskog, i kazandžijski zanat je među najznačajnijim u istoriji Fesa, a na trgu Sefarin, koji je po nazivu ovog zanata i dobio ime, može se videti kako se izrađuju predmeti od bakra. Razgledanje grada. Večera. Noćenje.

6. dan (21.april 2025.) FES – MEKNES – VOLUBILIS – KAZABLANKA.

Doručak. Meknes je grad u severnom Maroku, oko 130 km istočno od Rabata i 60 km severno od Fesa. Glavni je grad pokrajine Meknes-Tafilalet, a za vreme Mulaja Ismaila (1672.-1727.) bio je prestonica Maroka. Nazivaju ga I ˝marokanski Versaj˝ jer ga krase veličanstvene građevine. Meknes je nazvan po berberskom plemenu Miknasa koji su dominirali ovim područjem u srednjem veku. Okolina grada je poznata kao mesto gajenja voća i povrća, naročito maslina, što je Meknes učinilo glavnim marokanskim gradom za poljoprivredu i trgovinu. Grad je podeljen na dve polovine, Stari grad (medina) na zapadu i rezultat francuske vladavine,Nouvelle Ville, na istoku. Prirodnu granicu između njih čini dolina reke Bou Sekrane. Zbog brojnih arhitektonski značajnih zgrada Stari grad je 1996. godine upisan na UNESCO-v popis mesta svetske baštine u Africi. Široki trg ispred poznatog gradskog ulaza Bab Mansour je natkrivena pijaca hrane. Sokaci Meknesa su među najboljim i najoriginalnijim u zemlji. Najznačajnija građevina Medine je Medresa Bou Inanija iz vremena dinastije Merinida (XIV. vek), Sultanova palata iz 1680. godine koja je bila poznata kao mesto gde su bili zatvoreni hrišćanski robovi iz cele Evrope, a koju je uništio zemljotres 1755. godine. Tu je i mauzolej Moulaj Ismaila, koji je obnovio Muhamed V. tako što je belu grobnicu uokvirio sa dva barokna sata, dara francuskog kralja Luja XIV., koji izgledaju strano na orijentalnom dekoru. Razgledanje grada. Nastavak puta za Volubilis, arheološki lokalitet rimskog grada 29 km severno od grada Meknesa, između Fesa i Rabata u severnom Maroku. Njegove ruševine se smatraju najboljim rimskim spomenicima u severozapadnoj Africi, zbog čega su 1982. godine upisane na UNESCO-v popis mesta svetske baštine u Africi. Na ovom lokalitetu pronađeni su tragovi ljudskog prisustva još iz neolita. Rimljani su 40. godine podigli svoj grad na ostacima feničkog naselja koje je ovde postojalo u III. veku p.n.e. Granice arheološkog lokaliteta od 48 hektara čine rimske niske zidine izgrađene od 168.-169. godine. Zidine su imale oko 40 tornjeva i osam gradskih portala. Južni i zapadni delovi su izgrađeni na blagoj padini brda, na nekoliko terasa, a severoistočni deo na ravnom polju je monumentalno područje sa slavolukom od koga se pruža mreža pravilnih ulica. U središtu, forumu, nalazio se kapitol, terme i bazilika. Tu je pronađeno mnoštvo rimskih spomenika uključujući mozaike, mermerne i bronzane skulpture kao i stotine natpisa. Razgledanje lokaliteta.Nastavak puta. Smeštaj u hotel. Večera. Noćenje.

7. dan (22.april 2025.) KAZABLANKA / RABAT /.

Doručak. Casablanca je grad u zapadnom Maroku, na obalama Atlantskog okeana. Ime Casablanca u prevodu sa španskog jezika znači bela kuća. Casablanca je najveći grad u Maroku i glavna luka. Od VIII. veka je na prostoru današnje Casablance postojalo naselje Anfa koje je dugo vremena bilo glavni grad berberskog carstva Berguta. Sredinom XIX. veka, španski trgovci daju gradu današnje ime Casablanca. Početkom XX. veka, Casablanca je doživela privredni rast i ubrzo prestigla Tanger kao najvažniju luku Maroka. Grad je stekao svetsku slavu po filmu iz 1942. godine sa Ingrid Bergman i Humphrey Bogartom u glavnim ulogama, čija se radnja dešava u Casablanci za vreme Drugog svetskog rata. Međutim, film je zapravo snimljen u Hollywoodu. Džamija Hasana II je glavna aktrakcija Casablance. Ona je peta po veličini džamija na svetu, a neki izvori navode i podatak da je ova džamija treća po veličini na svetu. Tek 7 godina je bilo potrebno za izgradnju ove monumentalne građevine. Skoro polovina same džamije je u vodi sa delom poda u staklu. Sa 210 m. visine minaret ove džamije je najviši na svetu. Kraljevska palata je popularna turistička destinacija, posebno impozantna vrata samog objekta, nije otvorena za posete, kao ni u jednom drugom gradu u Maroku. Četvrt Habous je je najslikovitiji i za posetioce najatraktivniji deo grada sa svojim pijacama i autentičnom arhitekturom. Duž prostranih bulevara se može videti mnoštvo građevina koje stilom podsećaju na period pod Francuskom vlasti. Razgledanje grada.

8. dan (23.april 2025.) KAZABLANKA / RABAT /.

Doručak. Slobodan dan ili fakultativni poludnevni izlet za Rabat, glavni grad države Maroko, drugi po veličini grad u Maroku posle Casablance. Rabat leži na severu zemlje, na ušću reke Bouregreg u Atlantski okean. Rabat je osnovao u 12. veku Treći almohadski sultan Jakub al-Mansur preselio je tu svoju prestonicu i nazvao je Ribat al-Fath, iz tog naziva izvedeno je ime današnjeg grada - Rabat. On je podigao veliki zid unutar koga se razvio istorijski centar grada - Kazba Udaja i 1196.godine započeo izgradnju monumentalne džamije, koja je trebala biti najveća na svetu, ali nije uspeo da dovrši građevinu jer je u međuvremenu umro. Od nje je do danas ostao Toranj Hassan, poludovršeni minaret. Stari grad Rabat, opasan zidinama, leži uz morsku obalu, unutar njegovih zidina, nalazi se Medina (istorijski muslimanski centar grada) i Millah (jevrejski kvart). Na severu, na litici iznad reke Bouregreg, stoji utvrđenje Kazba Udaja iz XVII. veka, sa impresivnim almohadskim vratima iz XII. veka, koje su ulaz u andaluzijski vrt i susednu medresu u kojoj je danas Muzej umetnosti Maroka. Jugoistočno od starog grada je veliki broj značajnih istorijskih spomenika, među kojima je Toranj Hassan sa temeljima nikad dovršene džamije, preko puta se nalazi Mauzolej prvog kralja nezavisnog Maroka - Muhameda V. Jugozapadno od starog grada nalaze se Arheološki muzej i gradska vrata - Bab al-Rouah, iz almohadskih vremena. Moderni (francuski deo Rabata -Ville Nouvelle) delimično je izgrađen unutar gradskih zidina. Kraljevska palata izgrađena je 1950.godine, Univerzitet Muhamed V. (osnovan 1957.), Nacionalna biblioteka i brojne zgrade administracije, nalaze se na južnom ulazu u grad. Razgledanje grada. Transfer do aerodroma.

9. dan (24.april 2025.) KAZABLANKA - FRANKFURT - BEOGRAD.

Let za Frankfurt (LH 1331) u 01.15 sati. Sletanje u Frankfurt u 05.40 Nastavak puta za Beograd u 14.00. (LH 1412). Sletanje na aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu u 15.55 sati.