PLAN PUTOVANJA
1. dan (13.maj 2025.) BEOGRAD – MALAGA - RONDA.
Sastanak putnika kod INFO PULTA, pored šaltera za check in na aerodromu “Nikola Tesla” u 04.55 sati. Let za Malagu (JU 576) u 07.55 sati. Sletanje u Malagu u 11.30 sati. Nastavak putovanja za Rondu. Ronda je poznata po svom položaju na litici i dubokom ponoru na čijem je dnu reka Guadalevín i koji deli grad. Sada je to jedan od gradova i sela koji su uključeni u prirodni park Sierra de las Nieves. Oko grada se nalaze ostaci praistorijskih naselja iz neolitskog doba, uključujući crteže na stenama Cueva de la Pileta. Rondu su, međutim, prvi naselili rani Kelti, koji su je nazvali Arunda u VI veku pre nove ere. Sadašnja Ronda je rimskog porekla, osnovana je kao utvrđena postaja u Drugom punskom ratu, od strane Scipiona Afričkog. Ronda je dobila titulu grada u vreme Julija Cezara. Tri mosta preko kanjona Puente Romano "Rimski most", Puente Viejo "Stari most", i Puente Nuevo "Novi most", premošćuju kanjon. Puente Nuevo je najviši od mostova, uzdiže se 120 m iznad dna kanjona, a sva tri predstavljaju najimpresivnija obeležja grada. Ovdašnja porodica Romero - od Francisca, rođenog 1698.godine, preko njegovog sina Juana, do njegovog slavnog unuka Pedra, koji je umro 1839. godine - odigrala je glavnu ulogu u razvoju moderne španske borbe s bikovima. Članovi porodice su zaslužni za inovacije kao što je upotreba plašta i mača posebno dizajniranog za ubijanje. Pedro je posebno transformisao koridu u "umeće i veštinu za sebe, a ne samo predstavu klanja bika".'Corrida Goyesca' je borba sa bikovima koja se održava jednom godišnje u Rondi na Plaza de toros de Ronda, najstarijoj areni za borbe sa bikovima u Španiji. Sagradio ju je 1784. godine u neoklasičnom stilu arhitekta José Martin de Aldehuela, koji je projektovao i Puente Nuevo. Palata Marques de Salvatierra mali muzej renesansne umetnosti i artefakata. Palata je renovirana zgrada iz XVIII veka ranijeg objekta iz XVI veka koji su katolički monarsi poklonili porodici Don Vasca Martína de Salvatierra kada su preraspodelili plen rekonkviste. Godine 1994. Madona je dobila dozvolu za snimanje spota unutar palate. Casa del Rey Moro, sagrađena je u XVIII veku, kada je mavarska Španija bila već daleka uspomena. Njeni naizgled mavarski vrtovi su novijeg datuma, dizajnirani su 1912. godine. Kuća poseduje jedan pravi i važan relikt mavarskog perioda: takozvani Vodeni rudnik, niz stepenica do reke urezanih u zid litice. Položaj grada Ronda pruža pogled na planine Serranía de Ronda. Delimično netaknuta Baños Arabe arapska kupatila nalaze se ispod grada, pored Puente Arabe i datiraju iz XIII i XIV veka. Arapska kupatila su nekada ispunjavala funkciju pročišćavanja posetilaca koji su dolazili u grad Rondu a ovo su najbolje očuvana arapska kupatila. Smeštaj u hotel. Noćenje.
2. dan (14.maj 2025.) RONDA - TARIFA - TANGER - RABAT - KAZABLANKA.
Doručak. Odlazak do Tarifa. Ukrcavanje na trajekt i odlazak zaTanger (vožnja traje oko 1,5 sat). Nastavak putovanja za Rabat glavni grad države Maroko, drugi po veličini grad u Maroku posle Casablance. Rabat leži na severu zemlje, na ušću reke Bouregreg u Atlantski okean. Rabat je osnovao u 12. veku Treći almohadski sultan Jakub al-Mansur preselio je tu svoju prestonicu i nazvao je Ribat al-Fath, iz tog naziva izvedeno je ime današnjeg grada - Rabat. On je podigao veliki zid unutar koga se razvio istorijski centar grada - Kazba Udaja i 1196.godine započeo izgradnju monumentalne džamije, koja je trebala biti najveća na svetu, ali nije uspeo da dovrši građevinu jer je u međuvremenu umro. Od nje je do danas ostao Toranj Hassan, poludovršeni minaret. Stari grad Rabat, opasan zidinama, leži uz morsku obalu, unutar njegovih zidina, nalazi se Medina (istorijski muslimanski centar grada) i Millah (jevrejski kvart). Na severu, na litici iznad reke Bouregreg, stoji utvrđenje Kazba Udaja iz XVII. veka, sa impresivnim almohadskim vratima iz XII. veka, koje su ulaz u andaluzijski vrt i susednu medresu u kojoj je danas Muzej umetnosti Maroka. Jugoistočno od starog grada je veliki broj značajnih istorijskih spomenika, među kojima je Toranj Hassan sa temeljima nikad dovršene džamije, preko puta se nalazi Mauzolej prvog kralja nezavisnog Maroka - Muhameda V. Jugozapadno od starog grada nalaze se Arheološki muzej i gradska vrata - Bab al-Rouah, iz almohadskih vremena. Moderni (francuski deo Rabata -Ville Nouvelle) delimično je izgrađen unutar gradskih zidina. Kraljevska palata izgrađena je 1950.godine, Univerzitet Muhamed V. (osnovan 1957.), Nacionalna biblioteka i brojne zgrade administracije, nalaze se na južnom ulazu u grad. Razgledanje grada. Nastavak putovanja za Kazablanku. Smeštaj u hotel. Noćenje.
3. dan (15.maj 2025.) KAZABLANKA - MARAKEŠ.
Doručak. Casablanca je grad u zapadnom Maroku, na obalama Atlantskog okeana. Ime Casablanca u prevodu sa španskog jezika znači bela kuća. Casablanca je najveći grad u Maroku i glavna luka. Od VIII. veka je na prostoru današnje Casablance postojalo naselje Anfa koje je dugo vremena bilo glavni grad berberskog carstva Berguta. Sredinom XIX. veka, španski trgovci daju gradu današnje ime Casablanca. Početkom XX. veka, Casablanca je doživela privredni rast i ubrzo prestigla Tanger kao najvažniju luku Maroka. Grad je stekao svetsku slavu po filmu iz 1942. godine sa Ingrid Bergman i Humphrey Bogartom u glavnim ulogama, čija se radnja dešava u Casablanci za vreme Drugog svetskog rata. Međutim, film je zapravo snimljen u Hollywoodu. Džamija Hasana II je glavna aktrakcija Casablance. Ona je peta po veličini džamija na svetu, a neki izvori navode i podatak da je ova džamija treća po veličini na svetu. Tek 7 godina je bilo potrebno za izgradnju ove monumentalne građevine. Skoro polovina same džamije je u vodi sa delom poda u staklu. Sa 210 m. visine minaret ove džamije je najviši na svetu. Kraljevska palata je popularna turistička destinacija, posebno impozantna vrata samog objekta, nije otvorena za posete, kao ni u jednom drugom gradu u Maroku. Četvrt Habous je je najslikovitiji i za posetioce najatraktivniji deo grada sa svojim pijacama i autentičnom arhitekturom. Duž prostranih bulevara se može videti mnoštvo građevina koje stilom podsećaju na period pod Francuskom vlasti. Razgledanje grada. Polazak za Marakeš. Smeštaj u hotel. Noćenje.
4. dan (16.maj 2025.) MARAKEŠ.
Doručak. Marakeš je grad u podnožju planina Atlas u jugozapadnom Maroku. Poznat je po nadimcima „crveni grad“ (al hamra) i „biser juga“. Uz Fes, Meknes i Rabat, ubraja se u 4 „kraljevska grada“ Maroka. Grad ima preko milion stanovnika , i po tome je četvrti grad zemlje. Glavni je grad regiona Marakeš-Tensift-El Hauz. Marakeš je reč iz jezika Berbera i znači „Božja zemlja“. Grad je osnovao Jusuf Ibn Tahfin, prvi kralj dinastije Almoravida, 1062.godine. Privreda Marakeša zasniva se na turizmu, trgovini i zanatstvu. Marakeš poseti više od 2 miliona turista godišnje i po tome je turistički biser Maroka. Taj status ima pre svega zahvaljujući jedinstvenoj atmosferi u svojoj medini – starom delu grada omeđenom zidovima, u kome se ukršta bezbroj malih uskih ulica, gde su glavne pijace, sukovi odnosno bazari, zanatske radnje, stare džamije i istorijska zdanja. U tim uličicama jedna do druge načičkane su radnje i štandovi, na kojima se prodaje sve od hrane, rukotvorina, suvenira, nadaleko poznatih kožnih proizvoda. Stari deo grada Marakeša je od 1985. na UNESKO listi Svetske baštine. U Marakešu obavezno treba posetiti Palatu El Badi, koju je krajem XVI. veka podigao sultan Ahmed al-Mansur, u čast jedne pobede nad Portugalcima. Naziv palate znači „neuporediva“, što je ona u prošlosti i bila, imala je više od 300 soba, a pri izgradnji se nije štedelo na zlatu i drugim luksuznim materijalima. U XVII. veku sultan Ismail ibn Šarif premestio je prestonicu iz Marakeša u Maknes, i potpuno devastirao ovu palatu kako bi skupocene ugrađene materijale iskoristio za gradnju u novoj prestonici. Iako je danas preostala samo gruba struktura nekada impozantne građevine, i dalje se, može naslutiti njen nekadašnji moćni izgled. Rode koje se gnezde na zidovima palate su poseban doživljaj. Razgledanje grada. Noćenje.
5. dan (17.maj 2025.) MARAKEŠ - BENI MELLA - FES.
Doručak. Nastavak puta za Beni Mellal, grad na severu Maroka u Regiji Béni Mellal-Khénifra, u kojoj je i administrativni centar. U srednjem veku grad je bio znan pod imenom Hisn Day, posle toga samo Dai, po rečici Dai Da koja protiče kroz sam centar. Beni Mellal ima dosta građevina iz XVII. veka, iz perioda kada je zemljom vladala Dinastija Almoravida. Najveća atrakcija grada je Kazba bel-Kush iz XVII. veka (restaurirana u XIX. veku) koja se nalazi na ulazu u grad. Beni Mellal je trgovački centar ratarsko-stočarskog kraja, poznatog po maslinama,pomorandžama i smokvama. Razgledanje grada. Nastavak putovanja za Fes. Smeštaj u hotel. Noćenje.
6. dan (18.maj 2025.) FES.
Doručak. Fes je grad u severnom Maroku. Po veličini Fes je treći grad zemlje. Grad „Medina Fes“ osnovao je osnivač dinastije Idrizida, Idriz I 789. godine, i to na mestu gde se danas nalazi četvrt Andaluzija. Univerzitet u Fesu, Al Karauin, osnovan 859. godine, je najstariji još uvek aktivni univerzitet na svetu. Ovu čuvenu školu, koja je u početku bila mala džamija, osnovala je Fatima Al-Fihria, a vremenom je Karauin postalo mesto školovanja najučenijih ljudi i važan centar islamske duhovnosti Maroka. Fesom su u prošlosti vladale dinastije: Idrizidi, Merinidi i Alavidi. Ovaj grad važi za jedan od četiri Kraljevska grada Maroka. U nekoliko navrata Fes je bio prestonica Maroka, zadnji put 1912.godine. Stari grad, uzorni primer orijentalnog urbanizma, je od 1981. na UNESKO listi Svetske baštine. Strateški je smešten na trgovačkoj ruti koja je od Sahare vodila do Sredozemnog mora. Kroz vekove se Fes borio za dominaciju sa danas mnogo poznatijim Marakešem i u toj borbi je uspeo da zadržati nešto što Marakeš nije, a to je autentičnost. Put u Fes slobodno se može nazvati putem u prošlost, kada se prođe neki od ulaza u monumentalni stari grad, medinu, splet uskih ulica i prolaza sa bezbroj radnji i tezgi. Zaštitni znak Fesa je intenzivno plava keramika koja se ovde proizvodi. Medina Fesa, poznata kao kulturni i duhovni centar Maroka, ali i kao prestonica starih zanata, osnovana je u IX. veku. Jedan od najvećih utisaka u Fesu svakako ostavljaju predmeti od kože, po kojima je ovaj grad nadaleko poznat. Pored kožarskog, i kazandžijski zanat je među najznačajnijim u istoriji Fesa, a na trgu Sefarin, koji je po nazivu ovog zanata i dobio ime, može se videti kako se izrađuju predmeti od bakra. Razgledanje grada. Noćenje.
7. dan (19.maj 2025.) FES – ŠEFŠAEN -”PLAVI GRAD” – TANGER - TARIFA - TOREMOLINOS.
Doručak. Polazak za Šefšauen, gradić na severoistoku Maroka, sa nebesko-plavim i marinsko-plavim kućama prosutim na obroncima planinskog masiva Rif. U XV. veku utočište na ovom mestu je pronašla brojna grupa Mavara i Jevreja, izbeglica iz južne Španije. Oni nisu želeli kontakt sa hrišćanima zbog čega im je ulaz u grad bio zabranjen sve do 1920. godine od kada gradom vladaju Španci do 1956. kada je vraćen Marokanskom kraljevstvu. Pored svoje strateške obrambene uloge Šefšauen je tokom istorije bio i regionalni religijski i spiritualni centar u kome je na malom prostoru podignuto; 20 džamija, 11 medresa i 17 turbeta, zbog toga se naziva i Sveti grad U srednjem veku, osim tvrđave u centru mesta, novi stanovnici ovag grada na obronku planine, zidali su kuće u beloj i okerastoj boji – slične kućama u njihovoj rodnoj Andaluziji. Posle nekog vremena, su Jevreji – kako bi se razlikovali od Mavara, svoje kuće krenuli da boje u plavo. Ovo je naime, samo jedna od nekoliko teorija o tome zbog čega je Šefšauen, dobio naziv “plavi grad”, i to ostao sve do danas. Zbog svojih kuća sa fasadama obojenim u plavo, bujnih vrtova zalivanih potocima koji se slivaju sa planina i atraktivne okoline Šefšauen je postao veoma popularna turistička destinacija.Razgledanje grada. Nastavak puta za Tangir, ukrcavanje na tajekt. Po dolasku u Tarif, nastavak putovanja autobusom do Teromolinosa. Dolazak u večernjim satima. Smeštaj u hotel. Noćenje.
8. dan (20.maj 2025.) TOREMOLINOS / GRANADA /.
Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili fakultativni celodnevni izlet autobusom za Granadu, veoma star grad. Zbog zaštićenog položaja između okolnih brda, kao i zbog neuobičajeno plodnog zemljišta, ovo područje bilo je veoma rano naseljeno. Granada je poznata po istorijskim građevinama kako iz doba Mavara, tako i iz doba gotike i renesanse. Najznačajnija građevina iz doba Mavara je utvrđenje Alhambra, što znači crvena tvrđava (stene od kojih je sagrađeno utvrđenje su crvene boje). Podignuto je u XIII i XIV veku kao rezidencija mavarskih kraljeva. Njegove temelje je u XIII veku postavio Muhamed I, začetnik mavarske dinastije Nasrid, koji je podigao palatu, ali i brojne fontane okružene voćnjacima i vrtovima u kojima voda žubori po mermernim podovima. Granada nije samo ovo mavarsko zdanje, podjednako je izazovna i van ovih zidina. Najstariji deo grada smešten je na brdu Albaisin, gde je teško odoleti šarmu krivudavih, kaldrmisanih uličica, isprepletenih u obliku lavirinta. Ulice starog dela grada recimo Caldereria Vieja i Caldereria Nueva deo su Granade gde je uvek dinamično i prometno, puls grada oseti se na ovom mestu danju i noću. Bele mavarske kuće sa prepoznatljivim rešetkama od kovanog gvožđa na svojim prozorima, sa drvenim kapijama i kamenom popločanim pločnicima deo su istorije ovog grada. Slobodno vreme za razgledanje grada. Fakultativna poseta Alhambri, obilazak dvorskih parkova Heneralife, mogućnost organizovanja obilaska i palate Karla V, ali u zavisnosti od slobodnih termina. Povratak u hotel. Noćenje.
9. dan (21.maj 2025.) TOREMOLINOS / SEVILJA /.
Slobodan dan za individualno razgledanje grada ili fakultativni celodnevni izlet autobusom za Sevilju, privredni, kulturni i finansijski centar Španije, glavni grad pokrajine Andaluzije i jedan od najlepših gradova Evrope. Poznata je po koridi, Seviljskom berberinu, tapasima, tradicionalnom španskom jelu, kao i raskošnoj mavarskoj arhitekturi. Sevilja je iznedrila neka od najznačajnijih imena španskog slikarstva XVII veka: Fransiska de Surbarana, Dijega Velaskesa, Huana de Valdesa Leala i Bartolomea Estebana Murilja. Danas je Sevilja sedište biskupije, pa je samim tim i glavno trgovačko središte južne Španije. Prolazak različitih civilizacija uticao je na stvaranje velikog, veoma dobro očuvanog istorijskog centra kao i na poseban karakter ovog grada. U najveće turističke atrakcije koje treba posetiti spadaju: Alkazar, prva evropska kraljevska rezidencija sa raskošnim palatama i vrtovima, koja se nalazi nasuprot katedrale i koji je od Trga pobede odvojena Lavljim vratima. Gradnju su počeli mavarski sultani, a kasnije je nastavili španski kraljevi. Nesvakidašnjim gradskim šarmom izdvaja se Jevrejska četvrt, sa uskim uličicama, slatkim trgovima, prelepim suvenirnicama, restoranima sa najboljim tapasima u celoj Španiji, kućama sa cvetnim balkonima i prelepim patijima (dvorištima), gde je prvi put izvedena opera Karmen i gde je svoje prve korake načinio čuveni barokni slikar Bartolomeo Muriljo. Seviljska katedrala je najveća gotička i treća je katedrala na svetu po veličini. Napravljena je na mestu džamije građene u periodu od 1184. do 1198. godine i posvećena je Devici Mariji. Džamija je pretrpela velika oštećenja 1356. godine u razornom zemljotresu. Sačuvani su stubovi i drugi elementi stare džamije. Unutrašnjost katedrale odlikuje ogroman prostor prepun kapela (oko 80), mnogobrojnih umetničkih dela kao i remek delo – raskošni oltar visine tridesetak metara, izuzetno filigranski rezbaren i pozlaćen, sa figurama i scenama iz Hristovog života. Osim bogatstva stilova, preko arapskog, gotskog,renesansnog do baroknog, najvećeg oltara na svetu, gde je ugrađeno više od dve tone zlata, najstarijih orgulja, grandioznih kapela, dvorišta sa pomorandžama, Muriljovih slika, katedrala ponosno čuva i Kolumbov grob. Minaret je preživeo zemljotres pa je pretvoren u zvonik koji se zove Hiralda i predstavlja jedan od simbola Sevilje. Visok je 105 m. Umesto stepenica napravljene su rampe, a danas su na vrhu tornja zvona koja se često oglašavaju. Dva najveća festivala u celoj pokrajini se održavaju u Sevilji. Prvi je Sveta nedelja i njime se obeležava smrt Isusa Hrista. Drugi je Aprilski festival koji je jedan od najvećih festivala u Andaluziji. Tokom ovog festivala ljudi postavljaju šatore u kojima provode nedelju dana družeći se. Muškarci oblače svoja najbolja odela, a žene oblače tradicionalne flamenko haljine i izvode ovaj ples. Slobodno vreme. Noćenje.
10. dan (22.maj 2025.) TOREMOLINOS - MALAGA - BEOGRAD.
Odlazak za Malagu. Razgledanje grada. Malaga je smeštena na krajnjem jugu Španije i drugi je po veličini grad u pokrajini Andaluzija. Takođe je glavni grad provincije Malaga. Prostire se na obalama dve reke, Gvadalmendina i Gvadalorse, koje se ulivaju u Sredozemno more. Na području Malage preovladava mediteranska suptropska klima, sa veoma toplim letima i blagim zimama. Prostor na kome se danas nalazi Malaga bio je naseljen još u praistoriji, o čemu svedoče ostaci pronađeni u pećinama Pileta, Nerha, i drugih. U Malagi se rodio čuveni španski slikar Pablo Pikaso, kao i glumac Antonio Banderas. Malaga je danas veoma popularna turistička destinacija sa brojnim znamenitostima. Alcazaba je tvrđava izgrađena od strane granadskih vladara u XI veku. Smeštena je na brdu sa koga se pruža pogled na okolinu, zbog čega je bila veoma pogodna za odbranu. Podignuta je na temeljima utvrđenja iz VIII veka, a zanimljiva je po tome što poseduje po dva do tri reda zidina. Unutar tvrđave nalazi se Nasridska palata, kao i vrtovi, dvorišta, fontana, i sve to u autentičnom arapskom stilu gradnje. Gibralfaro je dvorac smešten na brdu iznad Alcazabe, i delom je povezan sa ovim utvrđenjem. Podignut je u X veku na mestu gde se nekada nalazio svetionik, po kome je i dobio ime. Proširen je u XIV veku, da bi posle hrišćanskog osvajanja grada ubrzo bio napušten. Obnovljen je tek u XX veku i danas je veoma lepo očuvan. Sa zidina dvorca se pruža predivan pogled na grad i pučinu. Katedrala je jedan od simbola Malage. Njena gradnja započela je u XVI veku u renesansnom stilu, mada sa mešavinom baroka i gotike. Zemljotres iz 1680. godine u većoj meri je oštetio katedralu, pa je ionako spora gradnja na kraju prekinuta. Drugi toranj nikada nije završen, pa je katedrala zbog toga dobila nadimak „Jednoruka“. Ona i danas stoji nedovršena, u većoj meri zbog toga što mnogi smatraju da bi u slučaju da bude izgrađena do kraja izgubila na svojoj atraktivnosti. Rimski teatar je pronađen iskopavanjem 1951. godine. Podignut je u I veku, u vreme vladavine cara Oktavijana Avgusta, i bio je korišćen do III veka. Muzej Pabla Pikasa nalazi se u kući u kojoj je ovaj čuveni slikar živeo. U muzeju se nalazi oko 200 njegovih dela. Malaga je poznata i po mediteranskim specijalitetima, a jedno od najpopularnijih jela je „ajo blanco“, jedna varijanta gaspača. Grad je poznat i po vrhunskim vinima, koja spadaju u red najboljih u Evropi. Malaga je grad odlične zabave, kulture i hrane. Ovo je sjajna destinacija za nezaboravno uživanje. Transfer do aerodroma. Let za Beograd (JU 579) u 17.45 sati. Sletanje na aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu u 20.55 sati.